Od kilku lat panuje moda na chodzenie do sauny. Wiele osób dostrzega jej dobroczynny wpływ na ciało i duszę. Trzeba jednak pamiętać o umiejętnym korzystaniu z sauny.
Zalety wizyt w saunie
Bez względu na rodzaj sauny (sucha, mokra, parowa, lodowa) korzystanie z niej działa odprężająco na ciało. Pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności powietrza w saunie następuje rozluźnienie mięśni poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego. Z tego względu kąpiele w saunie wskazane są przede wszystkim dla osób regularnie i intensywnie ćwiczących. Dodatkowo sauna pobudza układ krążenia, dzięki czemu dotleniony zostaje cały organizm.
Sauna doskonale wpływa na skórę. Pod wpływem gorąca pory otwierają się i to przez nie wydalane są toksyny. Oczyszcza się nie tylko skóra, ale także cały organizm z zalegających w nim szkodliwych substancji. Po zabiegach w saunie skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i nabiera lepszego kolorytu. Dodatkowym efektem intensywnego pocenia się jest wspomaganie procesu odchudzania.
Wizyta w saunie to nie tylko gorąca kąpiel w specjalnej kabinie. Po zakończeniu gorącej kąpieli ciało należy szybko schłodzić. To właśnie naprzemienne stosowanie wysokich i niskich temperatur podnosi naturalną odporność organizmu na różnego rodzaju infekcje.
Sauna może także pełnić funkcje wspomagające proces leczenia takich chorób jak reumatyzm, gościec, trądzik, nadciśnienie tętnicze.
Kiedy sauna szkodzi?
Nie wszyscy jednak mogą korzystać z zalet pobytu w saunie. Przede wszystkim nie mogą z niej korzystać kobiety w ciąży oraz osoby mające infekcję. Wysoka temperatura dodatkowo osłabia organizm co utrudnia walkę z chorobą.
Istnieje także wiele przeciwwskazań do korzystania z sauny z przyczyn zdrowotnych. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z chorobami serca, układu krążenia, nowotworami, cukrzycą, padaczką, niektórymi chorobami skóry. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i to on podejmuje ostateczną decyzję.
Jak często korzystać z sauny?
Tylko umiejętne korzystanie z sauny może przynieść spodziewane efekty. W zależności od rodzaju sauny, wizyty należy zaplanować 1- 3 razy w tygodniu. Seanse w saunie mokrej lub łaźni parowej mogą odbywać się 3 razy w tygodniu, a jednorazowa gorąca kąpiel może trwać do 15 minut. W saunie suchej temperatura jest znacznie wyższa (nawet 100 stopni Celsjusza) a wilgotność bardzo niska (do 10%) i dlatego można w niej przebywać tylko kilka minut i korzystać z niej 1 raz w tygodniu.
Do sauny nie należy udawać się bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym, najlepsze efekty relaksacyjne przyniesie wizyta w saunie na drugi dzień po treningu. Kąpiele w saunie przyniosą efekty tylko wtedy, gdy będą regularne, więc najlepiej ustalić sobie stały dzień w tygodniu.
Zobacz również: Sauny domowe od Starpool Unipool – praktyczne porady i wskazówki, dla wszystkich entuzjastów i zwolenników posiadania własnej, domowej sauny.