Alergia na kota należy obecnie do najczęściej występujących alergii , które niestety nie omijają również ich właścicieli. Rezygnacja z posiadania w domu puszystego pupila, chodzącego zwykle własnymi drogami, dla większości osób może stanowić osobisty dramat. Pojawia się więc zasadnicze i podstawowe pytanie: jak łączyć posiadanie kota z uczuleniem na alergeny ukryte w jego sierści?
Co to jest alergia na kota?
Na szczęście alergia na kota nie oznacza konieczności rezygnacji z posiadania pupila, ponieważ zwykle wystarczy rygorystyczne przestrzeganie ściśle określonych zasad, aby znacznie ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości związane z alergią na kota. Koty o miękkiej, puszystej i przyjemnej w dotyku sierści należą do najpiękniejszych, a przy tym najpopularniejszych zwierząt domowych, towarzyszących człowiekowi niemalże od początku istnienia ludzkości. Szczególnie uwielbiane są przez małe dzieci, które niestety stanowią największą grupę ryzyka. Złuszczony naskórek ukryty w bujnej sierści oraz ściśle określone białka zawarte w substancjach wydzielanych przez skórę kota i ślinie w kontakcie z wrażliwą skórą człowieka w wielu przypadkach wywołują natychmiastową i gwałtowną reakcję obronną ludzkiego organizmu. Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii na kota należą przede wszystkim: silne łzawienie oczu, katar, kichanie oraz zmiany na skórze zwykle w postaci czerwonych, szorstkich i swędzących plam. Alergia na kota w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do problemów z oddychaniem czy niebezpiecznej dla zdrowia astmy, dlatego osoby podejrzewające u siebie uczulenie na kocią sierść powinny przeprowadzić specjalistyczne testy alergiczne, potwierdzające lub wykluczające alergię na kota. Właściwa diagnoza pozwoli podjąć właścicielowi pupila określone działania, mające na celu znaczne ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości.
Podstawowe zasady
Podstawową zasadę w eliminowaniu objawów alergii na kota stanowi rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej, obejmującej głównie dokładne mycie rąk oraz zmianę garderoby po każdej zabawie lub każdym kontakcie z kotem, unikanie bezpośredniego kontaktu skóry człowieka z sierścią zwierzaka jak również regularne wietrzenie oraz odkurzanie pomieszczeń, w których na co dzień króluje kot. Ryzyko alergii na kota ogranicza także odpowiednia pielęgnacja pupila, polegająca przede wszystkim na wyczesywaniu sierści bądź kąpaniu pupila. Osoby, zmagające się z uczuleniem, dodatkowo powinny pozbyć się ze swojego domu wszelkich materiałów takich jak: dywany, wykładziny, zasłony czy firany, będących siedliskiem niewidocznych, lecz groźnych alergenów oddziałujących na organizm człowieka. W alergii na kota doskonale sprawdzają się również różnorodne preparaty farmaceutyczne dostępne w aptekach, które regularnie przyjmowane przez całą dobę skutecznie łagodzą nieprzyjemne objawy uczulenia na sierść kota jak również umożliwiają normalne funkcjonowanie człowieka z kotem pod jednym dachem.