Czy osoba chora onkologicznie powinna mieć specjalnie ustaloną dietę?

Rak nie oznacza śmierci, bo coraz częściej ta choroba jest wyleczalna i to w 100%. Są też typy nowotworów, które jeszcze kilka lat temu były uznawane za niemal nie do wyleczenia, a obecnie traktowane są jako choroba przewlekła. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że choć rak to nie wyrok, to jednak wymaga leczenia i tutaj żadne ziołolecznictwo czy inne dziwne teorie nie powinny mieć zastosowania. W tym przypadku każdy chory powinien postawić na terapie akademickie, a nie pseudonaukowe. Jednocześnie wiele osób zastanawia się, czy osoby chore powinny mieć specjalnie ustaloną dietę i czy rzeczywiście dieta ma wpływ na leczenie?

Kilka faktów, a zero mitów, czyli czy dieta leczy?

Jest wiele diet reklamowanych jako super zdrowe, choć ze zdrowiem nie mają nic wspólnego, a wręcz to zdrowie zabierają. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku diet leczniczych. Trzeba wiedzieć, że dieta nie leczy, natomiast może wspomagać leczenie, a dokładnie dodawać siły do walki z chorobą. Jednak sama w sobie nic nie da. Często samozwańczy eksperci dają tezy jakoby odpowiednia dieta mogła wyleczyć raka. Rzecz jasna w wielu przypadkach trzeba zakupić odpowiednie suplementy diety, które są kosztowne. Niestety efekty tego mogą być dwa, czyli progresja choroby i pusty portfel. Jest wiele osób, które wykorzystują ciężką sytuację chorych i niestety ich oszukują. A przecież, gdyby dieta mogła leczyć, to lekarze, zamiast drogich leków czy terapii, zalecaliby jedzenie mniszka lekarskiego czy innych ziół bądź też stosowanie diety opartej na oleju lnianym. Nie można więc wierzyć w dziwne tezy, lecz tutaj należy postawić na medycynę akademicką. Jednocześnie podczas leczenia niezbędna jest zdrowa i zbilansowana dieta.

--- REKLAMA ---

Zdrowa dieta to podstawa

Każdy człowiek powinien prowadzić zdrowy styl życia, zatem i osoby chore muszą zdrowo się odżywiać, a wręcz bardzo zdrowo, bo dzięki temu zyskają większą siłę do walki o siebie, ale mogą też lepiej znosić leczenie czy poprawić sobie wyniki podczas przyjmowania chemioterapii. Oczywiście nie jest tak, że gdy będziecie zdrowo się odżywiać, to zawsze Wasze wyniki będą idealne, bo jak wiecie na stan zdrowia ma wpływ wiele czynników, choćby środowiskowych, ale też każdy organizm może lepiej bądź gorzej znosić leczenie. Rzecz jasna powinniście szczególnie dobrze się odżywiać i absolutnie z diety wyeliminować alkohol czy inne używki, a także jedzenie śmieciowe. Dieta powinna być oparta na dużej ilości warzyw. Do tego, aby poprawić wyniki krwi można, a nawet trzeba pić sok z zakwaszonego buraka. Do tego warto spożywać produkty ekologiczne. Jeżeli jecie mięso, to przynajmniej raz w tygodniu postawcie na wątróbkę, która jest bogata w żelazo, a do tego przynajmniej dwa razy w tygodniu jadajcie ryby gotowane na parze.

Czy wybrać się do dietetyka?

Tutaj należy skonsultować się z Waszym lekarzem prowadzącym, który doradzi Wam czy wystarczy, że będziecie stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, czy raczej musicie mieć specjalnie opracowany plan żywienia. Wybór dietetyka klinicznego z Kielc, czy innego regionu Polski nie musi być trudny. Przy czym pamiętajcie, aby wybrać się do dietetyka klinicznego, bo tylko ten może dobrać dietę do Waszego typu nowotworu. Nie wprowadzajcie natomiast do diety żadnych suplementów, które mogą Wam zaszkodzić, gdyż będą kolidować z lekami, które otrzymujecie. Zawsze przed wypiciem nawet ziół, musicie skontaktować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy nie będą akurat osłabiać działania konkretnego, podawanego Wam medykamentu.

Wniosek jest jeden

Zdrowa dieta jest ważna, ale jednak nie wyleczy, czy nie wyeliminuje ryzyka zachorowania na ciężką chorobę. W końcu nadal nie do końca poznano przyczyny chorób nowotworowych. Osoba niepaląca nadal może zachorować na raka płuc, a weganin na raka jelita, choć rzecz jasna ryzyko jest w takich przypadkach mniejsze. Jedno co jest pewne to fakt, że należy robić wszystko, co zmniejszy ryzyko choroby, ale też wspomoże organizm w walce z rakiem. Przyda się też zadbanie o strefę psychiczną i przepracowanie choroby i tutaj psychoonkolog może pomóc.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments