Kwalifikacja CIMA daje możliwość podjęcia pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym. Wymagania merytoryczne, które są stawiane osobom ubiegającym się o dyplom, składają się z trzech filarów – przedsiębiorstwo, efektywność, finanse. Każdy z nich dzieli się na trzy poziomy – operacyjny, zarządzania, strategiczny. Osoby, które uzyskują pozytywny wynik egzaminu, otrzymują dyplom na znak zdobytych kwalifikacji.
Co dają kwalifikacje CIMA?
Osoby, które posiadają kwalifikacje CIMA, mają szansę na pracę na stanowisku konsultanta, analityka, doradcy inwestycyjnego, czy dyrektora finansowego i wykonawczego. Dyplom ten jednocześnie oznacza bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. Dzięki temu wiele osób posiadających tę kwalifikację pracuje w międzynarodowych korporacjach.
Należy również podkreślić, że kwalifikacja ta wpływa automatycznie na znacznie wyższe zarobki. Według badań wynagrodzenie to jest wyższe o 78% od wynagrodzenia osoby, która nie posiada takiego dyplomu. Dlatego warto postarać się o ten dokument. Trzeba tylko liczyć się z tym, że egzamin do łatwych nie należy. Zresztą sama nauka jest trudna. Z drugiej strony przyswajanie wiedzy osobom, które wiążą swoją przyszłość z tą dziedziną, powinno przynajmniej częściowo sprawiać przyjemność.
W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, kiedy odbywają się pierwsze CIMA egzaminy oraz ile trwa zdobywanie kwalifikacji.
Ile trwa zdobywanie kwalifikacji CIMA?
Zdobywanie kwalifikacji CIMA trwa stosunkowo długo. Osoby, które pracują i jednocześnie studiują, na ten cel poświęcają od 2 do 4 lat. Warto dodać, że organizacja daje dużą swobodę zdawania egzaminów oraz dostosowywania tempa nauki do każdego z osobna. To oznacza, że mogą oni w dowolnym momencie przerwać proces certyfikacyjny, a wrócić do zdawania egzaminów w terminie, jaki im pasuje najbardziej.
Do egzaminów można przygotowywać się na różne sposoby. Na przykład korzystając z kursów online lub z kursów przygotowawczych organizowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe danej organizacji. Pracodawcy zwykle doceniają pracowników starających się o tę kwalifikację i wspierają ich w przygotowywaniu się do tego egzaminu.