Coraz częściej w miejscach pracy zatrudniane są osoby z różnych miejsc świata. Także w Polsce od lat znakomicie rozwijają się stanowiska dla obcokrajowców. Wymaga to podtrzymywania odpowiednich relacji, świadomości różnic kulturowych czy rozwijania umiejętności komunikacyjnych. Rozwój zapewnią studia na kierunku komunikacja międzykulturowa. Jakie są jego atuty?
Biznes bez granic
Dynamicznie postępująca globalizacja sprawiła, że do Polski napływa coraz więcej obcokrajowców, a z kraju emigrują osoby chcące spełnić zawodowe ambicje w zagranicznym gronie. Współczesny biznes pozbawiony jest barier, co tylko zachęca do poszukiwania nowych ścieżek kariery.
komunikacja multikulturowa studia to kierunek pełen perspektyw. Kompleksowo przygotuje słuchaczy do wyzwań zawodowych, dając możliwość szlifowania kluczowych umiejętności.
Studia w międzynarodowym zespole
W trakcie nauki studenci odbywają specjalistyczne kursy, które zawierają elementy zarządzania i skutecznego prowadzenia negocjacji w międzykulturowym środowisku. Kierunek nastawiony jest na kształcenie umiejętności miękkich, których opanowanie daje gwarancję efektywnej komunikacji w międzynarodowym zespole. Studenci nabywają zatem zdolności komunikacji, ćwicząc tym samym asertywność, samodzielność czy umiejętność pracy w grupie.
Dodatkowo kierunek ten umożliwia kilkumiesięczny wyjazd do jednej z partnerskich uczelni, gdzie można szlifować kluczowe umiejętności pod okiem doświadczonej kadry profesorskiej. Taką możliwość oferuje Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera.
Co czeka na studentów rozpoczynających edukację?
Studia na kierunku komunikacja międzykulturowa obfitują w wiedzę, która niezbędna jest na każdym stanowisku pracy w międzynarodowej firmie. Studenci zdobędą wiedzę z zakresu filozofii i kulturoznawstwa, poznają również różnice w kręgach kulturowych oraz ich historyczne podłoże.
W toku nauczania studenci przyswoją także podstawy prawa i odbędą zajęcia poświęcone mechanizmom rynkowym, inflacji i deficytowi czy modelom globalnej podaży i popytu (makro- i mikroekonomia). Każdy z uczniów przejdzie także kurs antydyskryminacyjny, którego celem jest uwrażliwienie na różnice dotyczące różnych grup społecznych.
Komunikacja międzykulturowa – dla kogo?
Studia te, a także późniejsza praca w międzynarodowym gronie wymagają otwartości i ciekawości świata. To kierunek dedykowany osobom, które lubią pracę z ludźmi i nie boją się podejmowania nowych wyzwań. To idealne studia dla pasjonatów historii, filozofii i kulturoznawstwa, a także miłośników kierunków humanistycznych.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci kierunku komunikacja międzykulturowa znajdą zatrudnienie w międzynarodowych firmach o globalnym zasięgu lub jako animator czy organizator imprez międzykulturowych. Praca czeka także na stanowiskach konsultantów do spraw wizerunku, koordynatora wymiany kulturowej czy organizatora polityki kulturalnej i historycznej. Ponadto absolwent może z powodzeniem spełniać się w roli dziennikarza o specjalności szeroko pojętej problematyki międzykulturowej.