BP Tollbox EETS to pojedyncze urządzenie służące do poboru opłat drogowych na terenie wybranych państw europejskich. Czemu warto je mieć i co zyskasz dzięki temu sprzętowi?
EETS – czym jest i na co pozwala?
Skrót ten jest z pewnością znany właścicielom flot o zasięgu międzynarodowym oraz kierowcom, którzy przemieszczają się po różnych krajach Europy. EETS to po prostu Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej. Zasadniczym zadaniem systemu, który wprowadzono stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2018 roku, jest zniesienie barier oraz utrudnień w obsłudze międzynarodowych opłat drogowych. EETC funkcjonuje obecnie na terenie niektórych krajów Unii Europejskiej, np. Niemiec, Austrii, Francji, Włoch, Hiszpanii czy Portugalii. W najbliższych latach zasięg EETS będzie jednak znacząco rozszerzony, a jednym z krajów, które zostaną do niego przyłączone, będzie Polska. Warto zauważyć, że regulacje pozwalające na korzystanie z pojedynczych i uniwersalnych urządzeń do poboru opłat drogowych będą stosowane wyłącznie na obszarach, na których funkcjonują elektroniczne systemu poboru opłat. Aktualnie na terytorium naszego kraju są to drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDiK).
Jak wspomniano, ideą EETS jest uproszczenie rozliczania opłat drogowych w Europie. Zasadniczo można to określić jako:
- jedna faktura,
- jeden box,
- jeden pośrednik.
Podobnie jak w każdej innej branży, stworzenie uniwersalnego urządzenia do poboru opłat drogowych na terenie Europy, określanego jako OBU, ma za zadanie ułatwić pracę zarówno właścicielom firm, jak i samym kierowcom. W samochodach flotowych będzie znajdowało się tylko jedno urządzenie do poboru opłat drogowych, zamiast kilku sprzętów, które nierzadko zmniejszały przy tym pole widzenia kierującego pojazdem. Natomiast przewoźnik EETS nie musi dzięki temu rozliczać wielu faktur, pokrywać kosztów instalacji kilku urządzeń czy ich weryfikacji. W efekcie prowadzi to do oszczędności na wielu polach – znacznie mniej pracy ma dział księgowy, gdyż do rozliczenia jest w zasadzie jeden dokument. Menadżer floty nie musi natomiast planować trasy czy robić szczegółowych kosztorysów opłat drogowych na każdej trasie. Jedno urządzenie, jak np. BP Tollbox EETS, i jedna faktura to rozwiązanie wielu problemów firm, które prowadzą interesy na terenie całej Europy. Wspomniany sprzęt pozwala na rozliczanie opłat drogowych w wielu technologiach, zarówno satelitarnych, jak i mikrofalowych. Po wjechaniu na teren wybranego kraju BP Tollbox EETS po prostu dostosowuje się do wybranego systemu i nalicza właściwe opłaty – co ważne, nie są one wyższe niż w przypadku korzystania z lokalnych boxów.
Więcej korzyści dzięki BP Tollbox EETS
Nie ulega wątpliwości, że użytkowanie BP Tollbox EETS wiąże się w wieloma korzyściami, lecz wspomniane dotychczas nie są jedynymi, na jakie możesz liczyć. Bardzo ważne jest to, że nabycie tego urządzenia nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi lub ukrytymi kosztami. Nie musisz płacić kaucji czy pokrywać opłat związanych z personalizacją lub przesyłką produktu, a wszystkie aktualizacje pobierane są bezprzewodowo i zupełnie darmowo. Ponadto BP Tollbox EETS nie jest sprzętem przypisanym do danego pojazdu, dlatego możesz bez trudu przenosić je między samochodami w swojej flocie. A do tego ten produkt jest niesamowicie intuicyjny – instalacja typu „plug & play” zajmuje zaledwie chwilę i nie wymaga od ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy. Warto również wspomnieć o kolejnej zalecie BP Tollbox EETS, jaką jest możliwość geolokalizacji floty za pomocą GPS. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, gdzie aktualnie znajduje się twój kierowca i czy plan przejazdu realizowany jest terminowo.