Kryptowaluty są obecne w naszej rzeczywistości od ponad dekady, a mimo to wiele osób wciąż podchodzi do nich z nieufnością. Najpopularniejszą walutą wirtualną jest Bitcon, który zresztą dał początek tematyce kryptowalut. Czym właściwie jest Bitcoin, co go wyróżnia i co warto wiedzieć na jego temat?
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin jest pierwszą wirtualną walutą, która pojawiła się na świecie. Powstała w 2009 roku jako efekt pracy Satoshi Nakamato, czy raczej osoby bądź grupy osób występujących pod tym pseudonimem. Pojawiły się próby wykrycia, kim dokładnie jest ta osoba, jednak do chwili obecnej nie udało się uzyskać stuprocentowo pewnej informacji w tym zakresie.
Istnienie Bitcoina jest oparte o zaawansowaną sieć wymiany P2P (bez podmiotów pośredniczących) oraz oprogramowanie, które zostało stworzone przez wyżej wspomnianego Nakamotę. Ten środek płatniczy może być wykorzystywany do opłacania różnego rodzaju transakcji, na przykład zakupów internetowych – o ile sprzedający akceptuje taką formę zapłaty. Jest to dość szybka forma płatności, bowiem nie jest w żaden sposób uzależniona od funkcjonowania podmiotów trzecich, jakimi są banki. W związku z tym święta, dni wolne czy godziny nocne nie stanowią żadnej przeszkody w przekazywaniu Bitcoinów w ramach transakcji wiązanej.
Jak działa Bitcoin?
Bitcoiny są wydobywane za pośrednictwem… komputerów. Jest to tak zwane kopanie Bitcoinów, a osobę, która się tym zajmuje, nazywa się kopaczem lub wydobywcą. Twórca inspirował się w tym zakresie wydobywaniem złota, a także funkcją, jaką pełni ono w gospodarkach całego świata.
Udostępniając moc obliczeniową swojego komputera, można pozyskiwać Bitcoiny. Warto jednak nadmienić, że do tego celu potrzebne są urządzenia o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, której nie znajdzie się w zwykłych komputerach stacjonarnych czy laptopach. Wiąże się to jednak nie tylko z koniecznością posiadania mocnego urządzenia, ale również pokrywania dużych rachunków za energię elektryczną. To oznacza, że kopacze Bitcoina, by uzyskać walutę, muszą najpierw zaangażować własne środki.
Przeciwnicy walut wirtualnych uważają, że ich podstawową wadą jest negatywny wpływ na środowisko. Ilość energii elektrycznej, potrzebnej do wydobycia jednego Bitcoina jest ogromna (a przy tym uzależniona od tego, ile osób aktualnie wydobywa walutę), a co za tym idzie – trudno mówić o jakiejkolwiek ekologii tego środka płatniczego.
Zalety Bitcoina
Wśród zalet Bitcoina nie sposób nie wymienić szybkości, z jaką odbywają się transakcje. W praktyce okazuje się, że przekazanie środków następuje w ciągu maksymalnie kilkunastu minut od złożenia zlecenia, co oznacza brak konieczności oczekiwania na sesje wychodzące i przychodzące czy brania pod uwagę godziny lub dnia tygodnia.
Dodatkowo, brak kosztów przewalutowania umożliwia dokonywanie transakcji z podmiotami z całego świata bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Dzięki mechanizmowi, który ma zapobiec inflacji, można mieć pewność, że – poza wahaniami kursu Bitcoina, aktualny pod adresem: https://e-kursy-walut.pl/kurs-bitcoin/ – waluta ta nie straci na wartości. Twórca waluty zaplanował bowiem, że jej wydobycie zakończy się przy ilości 21 milionów, co – zgodnie z prognozami specjalistów – powinno nastąpić w okolicach 2040 roku.
Zaletą Bitcoina, którą docenia większość jego użytkowników, jest także anonimowość. Transakcje są dokonywane w sposób, który czyni niemalże niemożliwym wykrycie danych osobowych tego, kto przekazał środki.
Wady Bitcoina
Podstawową wadą Bitcoina, jest – paradoksalnie – jedna z jej zalet. Mianowicie brak podległości jakimkolwiek instytucjom państwowym lub postawionym wyżej sprawia, że możliwości spekulacji w tej tematyce znacząco rosną. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że trudno jest w 100% przewidzieć zmiany kursu Bitcoina i określić, czy nie dojdzie do niekontrolowanej utraty zgromadzonych środków.
Dodatkowo, waluta ta bywa wykorzystywana podczas różnego rodzaju przestępstw, czemu właściwie trudno się dziwić. Wirtualne pieniądze nie mogą być w żaden sposób znaczone, co zdarza się jeśli chodzi o gotówkę. Nie sposób również namierzyć osób związanych z danym portfelem, a co za tym idzie – przekazywanie płatności za szemrane transakcje staje się banalnie proste. Niestety, wielu specjalistów wskazuje, że ta kwestia może stanowić podstawę do delegalizacji Bitcoina przez rządy narodowe.
Jak widać, waluta ta oferuje wiele możliwości, jeśli tylko pamięta się o jego wadach. Warto regularnie sprawdzać kursy Bitcoina i – w miarę możliwości oraz warunków na rynku – zakupować go, gdyż najwyższa możliwa wartość tej waluty wciąż nie została osiągnięta.