Akwaria biotopowe, nazywane także akwariami środowiskowymi, stały się obiektem zachwytu wszystkich osób, które interesuje w zaawansowanym stopniu akwarystyka. Akwaria tego typu nie są zbyt trudne w utrzymaniu, ale zdecydowanie bardziej restrykcyjna jest ich aranżacja, wybór ryb, a także roślin oraz wszystkich innych organizmów żywych. Akwarystyka stała się tak popularna, że na rynku możemy znaleźć bardzo duży wybór potrzebnego dla nas asortymentu oraz znaleźć mnóstwo potrzebnych informacji, dlatego założenie takiego akwarium nie powinno stanowić żadnego kłopotu nawet osobom, które zaczynają swoją przygodę z akwarystyką.
Sklep akwarystyczny może być świetnym doradcą w tej kwestii. Akwaria biotopowe mogą być różne, z tego powodu pojawia się tu pytanie, który z typów wybrać? Największy problem z akwarium biotopowym jest jego założenie. Zakładając takie akwarium musimy zminiaturyzować naturalny krajobraz, co niesie ze sobą swego rodzaju ograniczenia. Akwarium tego typu powinno mieć konkretny wygląd, np. składać się ze skał i piaszczystego dna. Sama woda w takim zbiorniku ulega modyfikacjom, a także jej barwa. Liczba różnych gatunków roślin, ryb i wszystkich organizmów jest ściśle ograniczona. Wybieramy tylko takie gatunki, które pasują do danego biotopu i odzwierciedlają jego naturalne siedlisko. Z tego powodu radość z zakupów czy spontaniczne decyzje w ich trakcie oraz presja nie mogą się pojawiać.
Biotop – jakie są rodzaje?
Biotopy zazwyczaj dzieli się pod kątem obszaru geograficznego (Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Australii, Oceanii). Jest to najprostsze i najłatwiejsze do realizacji zestawienie. Bardziej zaawansowane jest odzwierciedlenie wód danego kraju lub konkretnego cieku. Akwariów środowiskowych istnieje bardzo dużo.
Wody czarne i starorzecza
Ogromną popularnością wśród akwarystów cieszą się wody czarne. Jest to jeden z biotopów, który odzwierciedla Amazonię. W zbiorniku tego typu głównie stawia się na jasne podłoże, które najczęściej jest piaszczyste. Dekoracje tworzy się z korzeni, fragmentów drewna oraz ściółki zrobionej z liści. W takim zbiorniku dominują otwarte przestrzenie, a roślin jest bardzo niewiele i nie powinny do siebie przylegać. Zazwyczaj wykorzystuje się nieduże ilości zieleni, która tworzy niewielkie i dosyć specyficzne trawniki. Nie jest to jednak przymusem. W takich akwariach bardzo dobrze sprawdzają się żabienice, ponikło, nurzańce i wgłębka pływająca. Bardzo istotnym elementem, który nawiązuje do nazwy biotopu jest ciemna woda, która w rzeczywistości jest krystalicznie przezroczysta i posiada zabarwienie herbaciane. Temperatura oscyluje w granicach 25-27°C, pH= 2,9-5,2 a twardość 0-4 DH. Woda powinna być dobrze napowietrzona, przepływ raczej umiarkowany. Oświetlenie jest niezbyt intensywne, powinno być rozproszone. W akwariach czarnej wody można natomiast hodować szeroką grupę ryb. To m.in. kiryskowate, ukośnikowate, zbrojnikowate, pielęgnicowate, szczupieńcowate i kąsaczowate.
Ciekawym biotopem są także starorzecza. Można zakładać je nawet w mniejszych akwariach (min. 60 l). Podłoże jest dowolne. Aranżacja składa się z kamieni, korzeni (mogą być porośnięte roślinami), charakterystycznych „trawniczków”, gęstych skupisk mchów i innych roślin. Akwarium jest bogato udekorowane, wciąż jednak powinno posiadać otwarte przestrzenie. Występuje w nim dużo kryjówek. Woda jest zielonkawa. Do wyposażenia należy podstawowy sprzęt filtrująco-napowietrzający, grzałka i dobre oświetlenie. Strumień wody jest minimalny. W takich warunkach hoduje się ryby, które przetrwają warunki zmniejszonej ilości tlenu w wodzie. To m.in. kiryski, zbrojniki i bystrzyki ozdobne.
Jeśli rozważasz założenie takiego akwarium i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat odwiedź ten sklep akwarystyczny i dowiedz się więcej: https://trzmiel.com.pl