Obecnie budownictwo pasywne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki niemu możemy nie tylko oszczędzić na kosztach eksploatacji budynku, ale również przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Aby budynek mógł być energooszczędny, musi być on wykonany z odpowiednich materiałów. Również drzwi pełnią tutaj ważną rolę. Czym wyróżniają się nowoczesne drzwi pasywne?
Budynki pasywne projektowane są tak, aby nie wymagały dużej ilości energii cieplnej i mogły pokryć ją w dużej mierze samodzielnie. Zapotrzebowanie na energię w tego rodzaju obiektach jest nawet o osiem razy mniejsze niż w zwykłych budynkach. Wobec tego nie stosuje się w nich tradycyjnych systemów grzewczych, ale zamiast nich używa się dogrzewanie powietrza wentylacyjnego i odzysk ciepła z wentylacji, czyli rekuperację. Budynki te są także odpowiednio izolowane – konieczne jest stosowanie materiałów posiadających niski współczynnik przenikania ciepła. Dotyczy to również drzwi.
Drzwi w budynku pasywnym powinny zatrzymywać ciepło, dlatego ich współczynnik przenikania ciepła, określany jaki Ud, powinien być jak najniższy. Standardowa norma dla drzwi zewnętrznych wskazuje, że Ud nie powinien być większy niż 2,6 W/(m2K), ale drzwi pasywne są w stanie zapewnić znacznie lepsze parametry, nawet poniżej 0,8 W/(m2K), co powoduje, że nie powodują one ucieczki ciepła z wnętrza.
Swoją izolacyjność drzwi te zawdzięczają przede wszystkim specjalnej konstrukcji. Najczęściej bazują one na połączeniu drewna z aluminium oraz specjalnych piankach termoizolacyjnych lub wkładkach z płyty fenolowej. Drzwi te muszą być też odpowiednio uszczelnione – stosuje się najczęściej wysokiej jakości taśmy uszczelniające.
Stosuje się także drzwi z naświetlem, czyli najczęściej z bocznymi szybami – dzięki nim można dopuścić do wnętrza większą ilość energii cieplnej ze słońca, która także służy do dogrzewania wnętrza. Szyby te jednocześnie zapobiegaj nadmiernej ucieczce ciepła z budynku, dlatego utrzymują korzystny bilans termiczny.