Zbudowanie własnego domu to marzenie prawie każdej rodziny. Aby było to możliwe konieczny jest zakup odpowiednich akcesoriów budowlanych. Dzięki nim prace budowlane będą przebiegały bez zbędnych zakłóceń.
Betoniarki – profesjonalne mieszanie betonu i zaprawy
Betoniarka to urządzenie budowlane, które pozwala na dokładne wymieszanie betonu i zapraw. Czym kierować się przy jej wyborze? Przede wszystkim kształtem mieszalnika. Można wyróżnić betoniarki kielichowe oraz bębnowe. Betoniarki kielichowe są przydatne przy większych budowach (np. dużych domów piętrowych z garażem) ze względu na fakt iż ich mieszalnik jest bardziej pojemny.
Pozwala to na szybsze wykonanie prac budowlanych. Jednocześnie pobierają one jednak więcej energii. Na małe budowy sprawdzają się natomiast z powodzeniem tradycyjne betoniarki bębnowe. Równie istotna jest moc urządzenia.
Najtańsze betoniarki posiadają moc około 500W, ale wymagają one rozruchu z pustym bębnem. Dopiero chwilę po ich uruchomieniu można wsypać do nich materiały, z których powstanie beton lub zaprawa. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku betoniarek o mocy około 1000W, które mogą zacząć swoją pracę od razu gdy się zapełni ich mieszalnik.
Taczki – idealne do transportowania materiałów budowlanych
Taczka to narzędzie, za pomocą którego można transportować materiały budowlane. Musi być ona wykonana z solidnych materiałów oraz tak skonstruowana by dobrze rozkładała ciężar. W przypadku budowy domu doskonale sprawdzą się taczki z kołami wykonanymi z gumy (najlepiej z metalową felgą) oraz z pojemnikiem metalowym, który nie będzie się odkształcał.
Taczki z kołami i z pojemnikiem z tworzywa sztucznego lub z aluminium sprawdzą się przy pracach ogrodowych. Równie istotna jest długość rączek taczki. Powinna być ona w przypadku taczek budowlanych jak największa. Gdy mają one odpowiednią długość nie dochodzi do otarcia nóg i ciężar materiałów w taczce zostaje lepiej rozłożony.
Drabiny – do wykonywania prac wysokościowych
Drabina to narzędzie, bez którego ciężko jest się obyć przy pracach budowlanych na wysokości. Wybór określonego modelu drabiny jest bardzo istotny, ponieważ dzięki temu będzie ona spełniała wyznaczone przez jej użytkownika oczekiwania. Jeśli chodzi o materiał, można wyróżnić drabiny drewniane, aluminiowe, stalowe oraz te wykonane z włókna szklanego.
Drabiny drewniane są odporne na uszkodzenia mechaniczne i doskonale sprawdzają się w pracach elektrycznych (gdzie drabiny metalowe byłyby niebezpieczne) oraz przy pracach malarskich. Są one jednak cięższe od drabin z innych materiałów. Drabiny stalowe ze względu na swoją solidność sprawdzają się z kolei przy pracach na dużej wysokości (np. dachowych), a drabiny aluminiowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych i łatwo można je utrzymać w czystości.
Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem są drabiny z włókna szklanego, które są bardzo lekkie, a jednocześnie mocne, odporne na uszkodzenia chemiczne i nie przewodzą prądu. Są one jednak najdroższe. Z punktu widzenia budowy domu najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch drabin – do prac zewnętrznych i wykończeniowych. W pracach zewnętrznych z powodzeniem sprawdzą się drabiny stalowe lub aluminiowe, z kolei przy wykończeniu wnętrz – drabiny z drewna lub z włókna szklanego.