Coraz więcej osób myśli o odkładaniu pieniędzy w długofalowej perspektywie. Takie podejście pozwala zbudować solidną poduszkę finansową, zabezpieczając się „na czarną godzinę”. Chociaż wielu Polaków swoje kroki kieruje w stronę funduszy inwestycyjnych, niesłabnącą popularnością cieszą się lokaty bankowe. Sprawdź, jak wybrać tę najbardziej zyskowną.
Zainteresowanie lokatami nie słabnie. Aż 88% Polaków wybiera lokaty krótkoterminowe, zaś 40% decyduje się na lokaty długoterminowe – tak wynika z danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich w raporcie „InfoKREDYT: Oszczędzanie” (dane na październik 2018). Jeśli chodzi o lokaty, oprocentowanie nie zachęca do gromadzenia środków w ten sposób. Można jednak zmaksymalizować zyski, wybierając odpowiedni produkt bankowy.
Lokata krótkoterminowa czy długoterminowa?
Najczęstszy podział uwzględnia lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Wybór konkretnego rozwiązania podyktowany jest indywidualnymi preferencjami oszczędzającego.
Lokata krótkoterminowa to dobra opcja dla osób, które w najbliższym czasie będą potrzebować zdeponowanych środków. Lokata długoterminowa będzie korzystna dla osób, które w perspektywie długofalowej nie będą korzystali ze zdeponowanych pieniędzy – mogą pozwolić sobie na jego „zamrożenie” nawet na kilka lat.
Dobra lokata bankowa, czyli jaka?
Wybór przypadkowej lokaty może oznaczać spore straty finansowe. Chociaż wszystkie produkty bankowe są bardzo zbliżone, różnią się niuansami decydującymi o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. Warto zatem poznać listę parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę.
- Oprocentowanie
Z uwagi na rekordowo niskie stopy procentowe, niskie jest także średnie oprocentowanie depozytów bankowych. Jednak wybierając odpowiedni produkt, można podnieść oprocentowanie lokat bankowych do poziomu dużo wyższego niż średnia wartość oferowana przez banki.
Przykładem może być 6-miesięczna Lokata Standard dostępna w Toyota Banku. Deponując kwotę w wysokości 6000 zł, przez cały okres można wypracować zysk na poziomie ponad 60 zł netto.
- Maksymalna wysokość depozytu
Na podstawie kwoty depozytu wyliczane są odsetki. Im wpłacona kwota jest wyższa, tym większego zysku można się spodziewać.
Wiele banków ustala nie tylko minimalną, ale i maksymalną kwotę depozytu. Dlatego warto skorzystać z oferty, której górny limit wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych.
- Kapitalizacja odsetek
Częstotliwości naliczania odsetek wpływa na wysokość wypracowanych odsetek. Im częstsza kapitalizacja, tym rośnie wartość zysków.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest dzienna lub miesięczna kapitalizacja odsetek – zadziała tutaj mechanizm procentu składanego. Najczęściej jednak można spotkać się z naliczaniem odsetek na koniec okresu.
- Konsekwencje zerwania umowy przed czasem
Utrata wypracowanych odsetek czy dodatkowe konsekwencje? Przed założeniem lokaty, warto sprawdzić zapis dotyczący wypłaty depozytu przed okresem zapadalności. Niektóre banki mogą potrącić nie tylko odsetki, ale nawet część wpłaconego kapitału (należy do jednak do rzadkości).
Na lokatach bankowych można zarobić – wystarczy, że wybierzesz ofertę z wysokim oprocentowaniem. Poznaj dostępne możliwości, przeanalizuj i … zacznij oszczędzać.