Wiele kobiet lubi malować paznokcie i traktuje to jako bardzo przyjemny zabieg. Jednak nie zawsze ładny manicure długo się utrzymuje. Często zdarza się, że lakier zaczyna odpryskiwać już po kilku godzinach od nałożenia, co nie wygląda estetycznie. W jaki sposób można przedłużyć jego trwałość?
Przygotowanie płytki
Żeby lakier długo utrzymał się na płytce paznokci, należy właściwie ją przygotować. Co to znaczy? Najpierw trzeba nadać jej odpowiedni kształt, używając w tym celu pilniczka. Bardzo ważne jest to, aby piłować paznokcie w jednym kierunku, w ten sposób można uniknąć poszarpanych brzegów. Konieczne jest ponadto usunięcie skórek, a żeby było to łatwiejsze, wcześniej warto zastosować preparat zmiękczający. Jeśli nie będą one miękkie, istnieje duże ryzyko skaleczenia. Zmiękczone skórki odsuwamy za pomocą drewnianego patyczka, a następnie pozbywamy się ich przy użyciu cążków. Na koniec polerujemy paznokcie. Nie powinno się pomijać tego kroku, ponieważ lakier lepiej trzyma się na płytce, jeśli jest gładka. Do tego przyda się polerka, ale warto zachować ostrożność, kiedy jej używamy. Za częste i intensywne polerowanie przyczynia się do osłabienia płytki. Co ciekawe, wszystkie opisane czynności możemy wykonać nie tylko za pomocą pilniczków i innych narzędzi, dobrze nadaje się do tego również frezarka do paznokci. Ranking prezentujący najpopularniejsze modele z pewnością ułatwi znalezienie takiego, który będzie łatwy w obsłudze. Wystarczy dobrać do frezarki właściwe frezy, aby z łatwością nadać paznokciom kształt, wygładzić je, a nawet usunąć nieestetycznie wyglądające, poszarpane skórki.
Odtłuszczanie
Odtłuszczanie płytki to obowiązkowy krok podczas wykonywania manicure hybrydowego oraz tytanowego. Jednak warto to zrobić także wtedy, kiedy aplikujemy zwykły lakier, bo to poprawi jego przyczepność i zapobiegnie szybkiemu odpryskiwaniu. Do odtłuszczenia paznokci potrzebny jest specjalny preparat, cleaner. W razie konieczności można zastąpić go np. spirytusem 95% lub zmywaczem, który nie ma w składzie acetonu i olejków.
Aplikacja bazy
Bez względu na to, jaki manicure chcemy zrobić, nałożenie na płytkę bazy powinno być obowiązkowym etapem. Przyda się ona w szczególności, jeśli paznokcie są osłabione, cienkie i mają tendencję do rozdwajania się. Do wyboru mamy różne bazy, dlatego możemy sięgnąć po taką, która poprawi kondycję płytki. Za sprawą tego typu preparatu można też uniknąć przebarwień na paznokciach, zwłaszcza po pomalowaniu ich na ciemny kolor.
Prawidłowe nakładanie lakieru
To, w jaki sposób aplikujemy lakier do paznokci, także ma duży wpływ na trwałość manicure. Należy nakładać go po upewnieniu się, że baza już wyschła. Po pierwszej warstwie koloru czekamy kilka minut, zanim zaaplikujemy kolejną. Płytkę należy pokryć starannie, nie zapominając o brzegach paznokci, dzięki temu można zapobiec odpryskiwaniu lakieru.
Podczas robienia manicure nie należy się spieszyć, bo precyzja ma istotne znaczenie. Jednak często zdarza się, że czas schnięcia lakieru jest za długi i zaczynamy się niecierpliwić. W takiej sytuacji przyda się wysuszacz, który nie tylko przyspiesza utwardzanie zaaplikowanej warstwy, ale też zapobiega powstawaniu smug. Nie jest on potrzebny w przypadku, kiedy zdecydujemy się na manicure hybrydowy. Wykonując go, trzeba przede wszystkim ustawić odpowiedni czas utwardzania w lampie UV lub LED.
Niezbędny top coat
Nałożenie kilku warstw kolorowego lakieru nie jest ostatnim etapem manicure. Na koniec należy zabezpieczyć paznokcie, aplikując top coat, czyli preparat nawierzchniowy. Zapobiegnie on szybkiemu odpryskiwaniu i ścieraniu się lakieru, dodatkowo może on zapewniać efekt wysokiego połysku lub zmatowienia. Top coatem zabezpieczamy zarówno płytkę, jak i brzegi paznokci.
Zachowanie ostrożności
Całkowity czas utwardzania lakieru do paznokci to nawet 12 godzin. Z tego powodu tuż po wykonaniu manicure powinno się unikać nadmiernego moczenia dłoni w wodzie. Jeśli musimy umyć naczynia, najlepiej założyć gumowe rękawice. Pomalowane paznokcie nie powinny mieć kontaktu z silnymi detergentami, dlatego warto zadbać o ochronę dłoni także podczas wykonywania innych obowiązków domowych.
Dobór odpowiedniego lakieru do paznokci
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że o trwałości manicure decyduje też to, jaki lakier został użyty do jego wykonania. Co prawda nie musimy inwestować w najdroższe preparaty dostępne na rynku, ale te najtańsze przeważnie nie są dobrej jakości i większość z nich odpryskuje nawet po kilku godzinach od aplikacji. Lakiery do paznokci trzeba też w odpowiedni sposób przechowywać, w suchym i zacienionym miejscu. Należy też sprawdzać ich termin ważności, dotyczy to w szczególności tych kosmetyków, których używamy stosunkowo rzadko. Przeważnie lakiery po otwarciu mogą być używane przez 1 – 2 lata, a później należy je wyrzucić, gdyż zaczynają się rozwarstwiać. Szczegółowe informacje na temat terminu ważności preparatu z pewnością znajdziemy na opakowaniu.