6 wskazówek, jak zapewnić chomikowi komfort

Chomik to niewielkie zwierzę domowe, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Opieka nad nim sprawia dużo radości, a dodatkowo uczy odpowiedzialności i empatii, dotyczy to w szczególności dzieci. Aby chomik miał zapewniony komfort i odpowiednie warunki do życia, trzeba zadbać o kilka ważnych kwestii.

Dobór klatki

Bardzo ważne jest to, jak duża jest klatka dla chomika. Jej rozmiar uzależniony jest przede wszystkim od rasy gryzonia. Jeśli jest to chomik syryjski, minimalne wymiary podstawy klatki to: 80 cm x 40 cm. W przypadku ras karłowatych (jak np. chomik dżungarski), za minimum uznaje się: 60 cm x 40 cm. Warto też zwrócić uwagę na rozstaw prętów. Jeśli będą one mocno od siebie oddalone, istnieje ryzyko, że gryzoń prześlizgnie się na zewnątrz, co bywa bardzo niebezpieczne. Klatka może być plastikowa lub metalowa, choć niektórzy hodowcy zamiast niej decydują się na akwarium.

--- REKLAMA ---

Podłoże

O tym, czy chomik będzie komfortowo czuł się w nowym domu, w dużej mierze decyduje podłoże. Wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem jest wyłożenie klatki słomą, ale należy tego unikać, ponieważ szybko namnażają się w niej bakterie. Ponadto ostre łodygi mogą zranić gryzonia. Jako podłoże lepiej sprawdzają się trociny, ale powinny być grubo ciosane, pochodzące z liściastych drzew. Te drobne wytwarzają dużo pyłu, który może wywołać reakcję alergiczną zarówno u chomika, jak i domowników. Dobrą alternatywą dla trocin są wióry konopne, a także ściółka kukurydziana (ta druga jest polecana alergikom).

Zabawki

Chomik potrzebuje zabawek i dużej ilości ruchu. Jest on apatyczny i mało aktywny głównie wtedy, gdy pojawiają się u niego problemy zdrowotne. Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia klatki gryzonia jest kołowrotek. Jego średnica zależy od rasy zwierzaka:

  • Chomik dżungarski lub Campbella – minimum 17 cm,
  • chomik syryjski – minimum 22 – 25 cm,
  • chomik Roborowskiego – minimum 17 cm.

Kołowrotek nie powinien mieć szczebelków, dla chomików polecane są modele drewniane, plastikowe oraz siatkowe. W klatce należy umieścić też inne zabawki, przykładowo schodki, tunele czy trawiaste piłki. Warto co pewien czas je wymieniać, aby nie znudziły się gryzoniowi. Trzeba też pamiętać, że chomiki są aktywne głównie w nocy i to wtedy się bawią, w dzień przeważnie śpią.

Miseczki i poidełko

W klatce gryzonia nie może zabraknąć miseczki na pokarm. Najlepiej sprawdzi się taka wykonana z tworzywa sztucznego lub szkła, zwłaszcza jeśli będziemy podawać w niej warzywa i owoce. Dostęp do świeżej wody zapewni poidełko, ale należy pamiętać, aby regularnie je czyścić. Co prawda można je zastąpić miseczką, ale trzeba dobrać taką, aby gryzoń jej nie przewrócił (powinna być wykonana z ceramiki lub szkła).

Dobrze zbilansowana dieta

W diecie chomika powinny znaleźć się warzywa, owoce oraz ziarna. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie mu gotowych mieszanek, bo znajduje się w nich wszystko, czego potrzebują gryzonie. To, co najchętniej jedzą chomiki, to m.in.: Ogórki, marchewki, rzodkiewka, gruszki, jabłka, banany, pestki dyni, nasiona słonecznika oraz owies. Jednak w ich zbilansowanej diecie nie może zabraknąć białka, jego źródłem mogą być owady, niewielkie kawałki gotowanego mięsa drobiowego (bez przypraw) lub chudego sera. Takie dodatki powinno się podawać stosunkowo rzadko, maksymalnie 2 – 3 razy w tygodniu. Chomik nie może też za często dostawać innych smakołyków jak dropsy czy kolby, ich ilość należy ograniczyć do minimum.

Transporter

Każdy właściciel chomika musi kupić nie tylko odpowiednią klatkę, ale i transporter, który pozwoli na bezpieczne przewiezienie pupila np. do weterynarza. Nie należy przenosić gryzonia w dłoniach, bo w ten sposób narażamy go na duży stres i nadmierne wychłodzenie, ponadto może nagle się wyślizgnąć i uciec. Największą popularnością cieszą się transportery plastikowe. Mogą one mieć otwarcie boczne lub górne i zwykle częściowo są przezroczyste, co pozwala na swobodne podglądanie chomika. Wybierając transporter, trzeba się upewnić, że gryzoń ma w środku dostatecznie dużo miejsca i zapewniony stały dopływ świeżego powietrza.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments