Wybierając się na pogrzeb, często zastanawiamy się, ile czasu musimy przeznaczyć na udział w uroczystości. Na to wpływa jednak kilka czynników. Od czego zależy długość trwania pogrzebu?
Charakter i przebieg ceremonii
Największy wpływ na to, ile trwa pogrzeb, ma forma i charakter ceremonii. W naszym kraju najbardziej powszechne są uroczystości katolickie, których główną częścią jest nabożeństwo kościelne oraz pochowanie zmarłego na cmentarzu. W takim wypadku całość trwa ok. 1-1,5 godziny. Jeśli uczestnik pogrzebu chce dodatkowo wziąć udział we wcześniejszym pożegnaniu ze zmarłym na terenie zakładu pogrzebowego (zwykle bezpośrednio przed nabożeństwem), musi doliczyć do tego odpowiedni czas. Z kolei pogrzeb o charakterze świeckim trwa zwykle nieco krócej z powodu braku standardowej mszy. Czas takiej uroczystości zależy jednak od indywidualnych decyzji i planów rodziny zmarłego. Zdarza się również, że ceremonie (zarówno wyznaniowe, jak i świeckie) są wydłużone z powodu dodatkowych elementów, takich jak salwy honorowe, przemowy większej liczby osób, występy muzyków, prezentacje multimedialne. Oprawa i scenariusz uroczystości mają zatem duże przełożenie na to, ile potrwa pogrzeb.
Miejsce uroczystości
Pamiętajmy, że pogrzeb to nie tylko czas trwania ceremonii w kościele lub salce pogrzebowej oraz pochówku na cmentarzu. Dodatkowe minuty zajmuje przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie. W takim wypadku o długości trwania uroczystości decyduje odległość poszczególnych punktów od siebie. Jeżeli więc np. kościół położony jest daleko od cmentarza (w innej dzielnicy lub miejscowości), cała ceremonia przedłuży się. Wpływ na czas trwania pogrzebu ma także umiejscowienie kwatery. Jeżeli grób znajduje się na końcu cmentarza, piesze pokonanie odległości od bramy nekropolii pochłonie kolejne kilka lub kilkanaście minut.
Liczba żałobników
Wiele osób zapomina, że istotnym czynnikiem wpływającym na czas trwania pogrzebu jest liczba uczestniczących w nim osób. Gdy pochówek ma charakter kameralny i biorą w nim udział jedynie bliscy zmarłego, uroczystość zakończy się szybciej niż wtedy, gdy przyjdą setki żałobników. Im na pogrzebie tłumniej, tym zwykle dłuższy czas jego trwania. Wiąże się to m.in. z koniecznością zebrania i przewożenia większej ilości kwiatów oraz wolniejszym przemieszczaniem konduktu żałobnego składającego się z dużej grupy ludzi. Pamiętajmy również, że udział w pogrzebie nie kończy się od razu po złożeniu trumny lub urny w grobie. W naszej tradycji standardowo rozpoczyna się wówczas składanie kondolencji, dlatego zwyczajnie nie wypada od razu opuszczać cmentarza. Duża liczba osób chcących przekazać wyrazy współczucia rodzinie zmarłego oznacza dłuższy czas trwania ceremonii.
Dom Pogrzebowy Drejka, który posiada swoje siedziby w wielu miejscowościach województwa mazowieckiego, daje swoim klientom możliwość skorzystania z bogatej infrastruktury funeralnej. Jest to szczególnie cenne dla mieszkańców małych miejscowości, którzy mogą dopełnić wszystkich formalności w miejscu swojego zamieszkania oraz – co niezwykle istotne dla osób starszych oraz chorych – zaoszczędzić siły i czas, uczestnicząc w pogrzebie osoby bliskiej lub znajomej bez pokonywania dużych odległości.