Panele fotowoltaiczne to dobre źródło energii elektrycznej nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także w przeciętnych gospodarstwach domowych. Za montażem modułów przemawia wiele kwestii, od ekonomicznych po ekologiczne. Jeśli więc zastanawiasz się nad instalacją paneli fotowoltaicznych na swoim domu lub działce, w tym artykule znajdziesz kilka powodów, które pomogą Ci podjąć decyzję.
1. Obniżają rachunki za prąd
Panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych. Instalacja pozwala bowiem zmniejszyć koszty poboru energii elektrycznej z sieci nawet do zera. Jest to możliwe, ponieważ urządzenia zasilanie prądem w pierwszej kolejności pobierają tę energię, którą wytworzyły panele fotowoltaiczne. Dopiero gdy jej zabraknie, korzystają z podłączenia do sieci. Ponadto nadwyżkę energii elektrycznej wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną odprowadza się do elektrowni, co wiąże się ze zniżkami na dostarczany do domu prąd. W efekcie w okresie zimowym lub podczas bardzo pochmurnych dni, opłaty naliczane za pobór energii elektrycznej z sieci są niższe. Jedynie sama instalacja może być kosztowna. Nie warto jednak oszczędzać na poszczególnych komponentach, aby zapewnić sobie sprawny system działający przez długie lata. Wybór właściwej instalacji ułatwi Ci ranking paneli fotowoltaicznych. Pieniądze wydane na zamontowanie paneli słonecznych zwracają się zwykle po kilku latach.
2. Łatwa instalacja i bezobsługowe działanie
Instalacja paneli fotowoltaicznych przeprowadzana jest przez wyspecjalizowane firmy, dlatego nie trzeba martwić się ich montażem. Jedną z najważniejszych zalet paneli solarnych jest ich bezobsługowe działanie. Po zamontowaniu pracują one nieustannie i nie potrzebują ręcznego uruchamiania lub wyłączenia. W naszym klimacie, w związku z opadami śniegu, trzeba raz w roku po zimie sprawdzić stan paneli. Najlepiej wtedy umyć ich powierzchnię, aby pozbyć się zanieczyszczeń, piasku i soli.
3. Ekologiczne rozwiązanie
Tym, co najbardziej przemawia za instalacją paneli fotowoltaicznych, jest ich pozytywny wpływ na środowisko. Proces wytwarzania energii elektrycznej jest ekologiczny, nie produkuje żadnych substancji szkodliwych. Panele fotowoltaiczne mogą pracować nawet przez kilkadziesiąt lat, a przez cały ten czas działają bezemisyjnie. Ponadto instalacja nie potrzebuje źródła zasilania ze źródeł nieodnawialnych, nie zużywa wody ani nie generuje hałasu. Jest cicha, ekologiczna i ekonomiczna. Zainstalowane na dachach lub w przydomowych ogródkach panele solarne nie wpływają negatywnie na florę i faunę otoczenia. Nawet sama instalacja ulega rozpadowi, ponieważ wytwarza się ją głównie z aluminium i krzemu.
4. Zasilane niewyczerpanym źródłem energii
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, nie trzeba martwić się zapewnieniem instalacji dostępu do potrzebnych surowców. Wystarczy znaleźć dobre miejsce na dachu lub podwórku, niezacienione i osłonięte przed wiatrem. Słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Świeci przez cały rok, z różnym natężeniem, ale nie zanika nawet w zimie. Promienie słoneczne są darmowe, a ich wykorzystanie nie powoduje w nich ubytku. Korzystanie więc z paneli słonecznych nie stanowi zagrożenia dla natury.
5. Duża wydajność
Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a wytwarzanie przez nie energii elektrycznej zatrzymuje się jedynie w nocy. W okresie letnim nawet podczas dużych upałów instalacja działa sprawnie, ponieważ chłodzi ją wiatr. Moduły fotowoltaiczne są bardzo trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W efekcie masz pewność, że Twoja instalacja będzie służyła Ci przez długie lata. Wysoka trwałość paneli zapewnia wydajną pracę przez wiele sezonów, nawet na poziomie 80% po ponad dekadzie użytkowania.
6. Dofinansowanie
Instalacja paneli fotowoltaicznych to kosztowna inwestycja, ale do montażu modułów można w łatwy sposób uzyskać dofinansowanie. Wiele gmin i lokalnych samorządów organizuje spotkania, na których można porozmawiać ze specjalistą i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Osoby, które zdecydują się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach domowych mogą liczyć na pomoc pieniężną. Dofinansowania mogą być lokalne, czasowe, a nawet branżowe. Niektóre firmy oferują fachowe doradztwo, darmową instalację lub pomoc już na etapie przygotowań. Instalacja paneli fotowoltaicznych to opłacalna inwestycja i łatwy do przeprowadzenia proces.