Wiosenne porządki. Jak czyścić żaluzje?

I znów wiosna, od razu robi się przyjemniej. Nie zapominajmy jednak, że ta pora roku to też generalne porządki. Przed nami dużo pracy, między innymi czyszczenie żaluzji. O tym właśnie opowiemy w poniższym artykule.

Ważne uwagi na początek

Rolety i żaluzje, ale też plisy, wertikale czy maty są dzisiaj czymś powszechnym, ale czy wiemy, jak je odpowiednio czyścić? Tak, żeby ich nie uszkodzić? Pamiętajmy bowiem, że pielęgnacja osłon okiennych zależy od ich rodzaju, ale też materiału, z jakiego są wykonane.

Niezależnie od tego, czy mamy w swoich oknach rolety, żaluzje plisowane SURMA czy plisy, na początku musimy ocenić, jaki jest ich stan zabrudzenia. Mogą być tylko zakurzone, jeśli tak, wystarczy przetrzeć je suchą szmatką. Częściej jednak się zdarza, że są na nich plamy, a więc w tej sytuacji musimy rzeczywiście zacząć działać. Ważny jest sposób czyszczenia, ale również istotne są środki myjące, które użyjemy do tego zadania.

Jak należy to zrobić, gdy mamy żaluzje?

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych powinniśmy wyczyścić letnią wodą, do której dodajemy płyn do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, aby przed właściwym myciem przetrzeć każde piórko ściereczką do kurzu. Gdy już to zrobimy, zabierzmy się za usunięcie z lamelek wszelkich nieczystości – w tym celu każdy listek żaluzji powinien być przetarty zwilżoną szmatką.

Może się też zdarzyć, że żaluzje będą bardzo mocno zabrudzone. W tej sytuacji można im urządzić kąpiel, najlepiej w letniej wodzie, do której dodajemy np. płyn do naczyń. Do uzyskania zadowalających efektów wystarczy, jak przetrzemy je gąbką z pianą. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pamiętajmy, by po umyciu dokładnie je osuszyć.

Inne rodzaje żaluzji

– Żaluzje aluminiowe powinniśmy odkurzyć, a następnie wypolerować flanelową szmatką. Bardzo ważne, żeby pamiętać, iż aluminium matowieje pod wpływem wilgoci – z tego powodu pod żadnym pozorem nie powinniśmy czyścić ich na mokro.

– Żaluzje drewniane najkorzystniej czyścić na sucho. Do tego celu najlepiej wykorzystać szmatkę oraz środek nabłyszczający do mebli drewnianych.

– Żaluzje bambusowe mają inną konstrukcję – lamele wykonane są ze sklejonych, sprasowanych pędów bambusa. To oznacza, że po odkurzeniu możemy je wyczyścić na mokro.

– Żaluzje skórzane powinniśmy czyścić na sucho, a to dlatego, że wilgoć może przyczynić się do zniszczenia materiału. Takie aluzje najlepiej odkurzać z użyciem końcówki z włosiem.

Stosując się do tych zaleceń, uzyskamy zadowalające rezultaty. Nasze żaluzje będą czyste i nieuszkodzone przez nieuważne działanie.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments