Kiedy meble można nazwać antykami?

O starych przedmiotach powszechnie mówi się jako o antykach. Ale warto wiedzieć, kiedy naprawdę dany przedmiot można tak nazywać, zwłaszcza w odniesieniu do mebli, które przez taką etykietkę są o wiele droższe od innych wyrobów.

--- REKLAMA ---

Czym są meble antyczne?

Meble antyczne to tak naprawdę zabytkowe przedmioty sztuki dawnej. Aby móc mebel nazwać antykiem musi on mieć wartość zabytkową, estetyczną, materialną lub historyczną. Jednak minimalny wiek mebla, aby móc uznać go za antyk jest ustalany przez prawo krajowe, a także zależy od samego przedmiotu. Według Ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług antyki to przedmioty, których wiek przekracza 100 lat (artykuł 120.3).

W handlu antykami obowiązują ograniczenia, zwłaszcza w handlu międzynarodowym. Ponadto każdy taki meblem musi mieć udowodnione pochodzenie oraz legalne źródło zakupu, zwłaszcza celem odsprzedaży. Jeżeli meble antyczne nie posiadają takich dowodów to mogą zostać uznane za pochodzące z nielegalnych źródeł lub nawet kradzione, a obrót takimi przedmiotami jest wysoko karany.

Gdzie kupować meble antyczne?

Sklepy sprzedające antyki nazywa się po prostu antykwariatami. Jednakże mogą one oferować wiele różnych przedmiotów o wiek powyżej 100 lat, a mogą też skupiać się tylko na meblach i wyposażeniu wnętrza.

Meble antyczne znajdziesz na antykikoneser.pl

Wybierając antykwariat warto rozeznać się o opiniach takiego miejsca. Można też wybrać się na aukcję do domu aukcyjnego, który obowiązkowo przed wystawieniem jakiegokolwiek przedmiotu musi sprawdzić jego pochodzenie, a więc praktycznie nie ma ryzyka, aby kupić mebel tylko stylizowany na stary.

Jeżeli dopiero zaczęliśmy interesować się takimi meblami, albo spodobał nam się jeden konkretny styl i szukamy takich mebli to przed zakupem warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie o pomoc w sprawdzeniu przedmiotu. Antyki nie są tanie i ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, dlatego opłata za usługę specjalisty będzie naprawdę niewielkim kosztem w porównaniu do zakupu samych mebli, które nam się spodobały.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments