Prawidłowa dieta dziecka, w tym drugie śniadanie do szkoły, to ważna sprawa. Dziecko spędza w szkole wiele godzin poświęconych na intensywny wysiłek umysłowy. Mózg do właściwej pracy potrzebuje zaś energii, a tę czerpie z pożywienia. Jak zadbać, by drugie śniadanie dla dziecka było smaczne, a jednocześnie dostarczało mu potrzebnych do rozwoju i nauki składników odżywczych? Czego unikać, przygotowując dla dziecka przekąskę na czas spędzony w szkole? Radzimy.
Co przygotować dziecku do jedzenia?
Podstawowa zasada, jeśli chodzi o śniadanie do szkoły, jest taka, by był to posiłek dostarczający zarówno wartościowej energii, jak i niezbędnych składników odżywczych. Wartościowa energia to taka, która uwalniana jest stopniowo przez dłuższy czas i wystarcza na dłuższy wysiłek umysłowy czy fizyczny. Pochodzi głównie z węglowodanów złożonych. Ich źródłem są między innymi pełnoziarniste pieczywo i makarony, a także kasze i warzywa strączkowe. Energia pochodząca z węglowodanów prostych, czyli np. białego pieczywa i słodyczy, uwalniana jest w dużej ilości przez krótki czas, a następnie obserwuje się jej gwałtowny spadek. Ma to związek z gwałtownym wzrostem i spadkiem poziomu cukru, co ma niekorzystny wpływ na organizm. Unikać też należy wszelkich produktów wysokoprzetworzonych – ich częste spożywanie prowadzić może do nadwagi i innych problemów zdrowotnych.
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka?
W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć produktów dostarczających składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Powinno znaleźć się w nim ciemne pieczywo, pełnoziarnisty makaron, kasze, warzywa i owoce oraz nabiał i ewentualnie chude mięso. W diecie dziecka nie może zabraknąć węglowodanów złożonych, witamin, wapnia i innych soli mineralnych oraz witamin. Zbędne są w niej natomiast słodycze i słone przekąski.
W pojemniku na drugie śniadanie powinny znaleźć się: kanapka, coś do picia i owoce – nie tylko jabłko, ale też na przykład winogrona, morele czy śliwki (także suszone). Dobrym pomysłem jest też danie dziecku na śniadanie do szkoły jogurtu, najlepiej by był to jogurt naturalny, niedosładzany. Można spakować do boksu śniadaniowego także naturalny serek. Dziecko będzie mogło zjeść go razem ze świeżymi owocami. To pyszna i zdrowa przekąska dostarczająca białko oraz witaminy.
Ciepłe posiłki poza domem
Jeśli dziecko spędza w szkole dłuższy czas, ważne są też ciepłe posiłki poza domem. Można wykupić dla dziecka obiady w szkole. To dobre rozwiązanie, nie jest ono też zazwyczaj dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Niezależnie jednak od tego, czy dziecko je obiady w szkole, drugie śniadanie jest niezbędne.
Śniadanie do szkoły – jak je urozmaicić?
Jest wiele pomysłów na to, by urozmaicić śniadanie do szkoły. W pojemniku śniadaniowym nie musi znajdować się klasyczna kanapka. Można przygotować domowe tortille z serem i warzywami albo przygotować domowe burgery. Świetnym pomysłem jest zrobienie „czipsów” warzywnych i danie dziecku do szkoły obranej i pokrojonej w słupki marchewki. Taka zdrowa przekąska pozytywnie wpłynie na samopoczucie dziecka i zwiększy np. jego zdolność koncentracji. Pamiętajmy, że dziecko w wieku szkolnym powinno jeść co około 3 godziny. Intensywny wysiłek umysłowy wymaga uzupełnienia „paliwa dla mózgu”. Zamiast słodyczy można spakować dziecku do szkoły domowe ciastka z orzechami – to świetna przekąska dla mózgu.
Nie zapominajmy też o czymś do picia. Najlepsza będzie woda mineralna, ale może być też ostudzona herbatka ziołowa albo świeżo wyciskany sok. Takie menu sprawi, że dziecko nie będzie głodne, a jego mózg funkcjonować będzie bez zarzutu, tak by mogło chłonąć nową wiedzę.