Jak uruchomić kontrolę rodzicielską i chronić swoje dziecko w Internecie?

Zakazywanie dzieciom korzystania z sieci nie jest dobrym pomysłem. Internet przecież może być narzędziem do nauki i utrzymywania kontaktów towarzyskich oraz oczywiście sposobem na rozrywkę. Niestety większość dzieci ma także negatywne doświadczenia związane z korzystaniem z sieci. W Internecie ciągle czyha na nie jakieś niebezpieczeństwo. Jak można ochronić przed nimi malucha?

--- REKLAMA ---

Zagrożenia dla dziecka w Internecie

Dla dzieci i nastolatków Internet to wręcz środowisko naturalne. Mają z nim do czynienia od najmłodszych lat i niestety także od najmłodszych lat mogą spotkać się z niebezpieczeństwem. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko nastolatków, ale nawet maluchy. Największe zagrożenia są związane zarówno z tym, że dziecko może trafić na nieodpowiednie dla niego strony, jak i z tym, że w sieci pojawia się mnóstwo ludzi, od których może doświadczać przykrości.

Mówiąc o zagrożeniach dla dzieci w Internecie najczęściej myśli się o pornografii i pedofilii, jednak to także niebezpieczne treści wideo, zachęcające na przykład do restrykcyjnych diet, samookaleczania się czy nakłaniające do niebezpiecznych i ryzykownych zachowań.

Kontrola rodzicielska – na czym to polega?

Kontrola rodzicielska ma sprawić, że dostęp do niebezpiecznych treści będzie dla dziecka utrudniony. Zagrożenia czyhające na dziecko w Internecie najczęściej są skumulowane na kilku różnych stronach, do których dostęp można zablokować.

Wiele portali i witryn współpracuje z rodzicami, pozwalając im na określenie, które treści może oglądać dziecko. W taki sposób działa na przykład YouTuBe czy Netflix. W tym przypadku obejrzenie treści nieprzeznaczonej dla niepełnoletnich będzie możliwe wyłącznie po wpisaniu ustalonego numeru PIN.

Można także sięgnąć po specjalne programy, które pomagają kontrolować Internet. Bardziej zaawansowane rozpoznają strony nieodpowiednie dla dzieci, powstrzymują pobieranie nieodpowiednich plików i wyłączają dostęp do sieci po określonym czasie. Na dodatek mogą także wysyłać rodzicom specjalne raporty o tym, co ich maluch robi w sieci. O bezpieczeństwo dzieci dbają także systemy smartfonów – w końcu maluch ma dostęp do sieci nie tylko przez komputer, lecz także poprzez telefon. Zarówno IoS, jak i Android pozwalają na włączenie zabezpieczeń dla dzieci.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments