Zimowe dekoracje – wprowadź do domu świąteczny klimat!

Długie zimowe wieczory oraz chłód na zewnątrz zachęcając nas do spędzania wolnego czasu w domu. Chcąc w pełni cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia oraz zimowym czasem, warto dokonać kilku zmian w wystroju pomieszczeń. Zmiany pór roku nie powinny być widoczne wyłączenie za oknem, ale również w domowej przestrzeni, gdzie spędzamy większość dnia. W poniższym tekście postaramy się pokazać kilka prostych metod na wprowadzenie do domu świątecznego klimatu niewielkim nakładem sił i pieniędzy.

---REKLAMA ---

Niepowtarzalny zimowy klimat w twoim domu.

Obecnie znalezienie odpowiednich, świątecznych dekoracji jest bardzo łatwe. Możemy zdecydować się na ozdoby gotowe, których szerokich wybór mamy w każdym centrum handlowym. Bałwanki, mikołaje, gwiazdki oraz płatki śniegu, girlandy – tego typu towary w okresie zimowym są dostępne nie tylko w sklepach z artykułami do aranżacji wnętrz, ale także w większości marketów czy nawet w… księgarniach.

W przypadku, kiedy jednak uwielbiamy samodzielnie wykonywać ozdóbki do naszego domu, wystarczy zaledwie kilka arkuszy papieru, odrobina farby oraz kilka świec, aby stworzyć kompozycję, która zachwyci naszych domowników i gości. Samodzielne stworzenie dekoracji gwarantuje nam, że będą one niepowtarzalne i w pełni dopasowane do wystroju.

Jeżeli zimą marzymy tylko o cieple oraz miękkim kocu, a ozdóbki takie jak bałwanki czy figurki aniołów nie trafiają w nasz gust, możemy uzupełnić wystrój wnętrza o inne elementy, które nadadzą domowi odpowiedniego klimatu. Mogą to być na przykład puchate koce, owcze skóry oraz tradycyjne, drewniane ozdoby. Warto również wykorzystać naturalne dekoracje, takie jak gałązki sosny lub świerka, ewentualnie żywe drzewko zamiast sztucznej choinki.

Zimowe dekoracje DIY, czyli zrób to sam!

Dużą popularnością cieszy się samodzielne wykonywanie dekoracji do mieszkania. Zdecydowanie się na tego typu rozwiązanie pozwala na stworzenie przedmiotów unikalnych, które nie tylko przykuwają wzrok gości ale także są wykonane w sposób w pełni nas satysfakcjonujący.

Do najprostszych ozdób, jakie możemy wykonać samodzielnie, zaliczają się wszelkiego rodzaju wieńce, łańcuchy oraz stroiki. Zanurzając szyszki w farbie lub spryskując je brokatem, możemy stworzyć wrażenie, że pokryte są one śniegiem. W ten sposób nadamy im świątecznego wyglądu. A jeżeli mamy do dyspozycji kilka gałązek i świeczkę, to posiadamy wszystkie niezbędne elementy do wykonania klimatycznego, świątecznego stroika. Wycięte z różnych materiałów aniołki lub płatki śniegu podwiesimy na nitkach lub przypniemy do zasłon.

Do ciekawszych pomysłów na samodzielnie wykonane dekoracje zaliczają się również girlandy wykonane z kilkunastu bombek, ewentualnie suszone owoce cytrusowe, które wiesza się na choince zamiast tradycyjnych ozdób. W przypadku wnętrz minimalistycznych, można zdecydować się na rezygnację z choinki na rzecz zwykłej, bezlistnej gałązki, na której zawiesimy są minimalistyczne ozdoby.

 

Świąteczny klimat w ogrodzie i na balkonie

Magię świąt oraz zimowego czasu możemy wprowadzić nie tylko do wnętrz. Dzięki ozdobieniu elewacji, balkonów, tarasu czy ogrodu sprawimy, że dom będzie wspaniale wyglądał także z zewnątrz.

Posiadacze balkonów i tarasów mogą na przykład otoczyć poręcze balustrad łańcuchami, lampkami, ewentualnie drobnymi drewnianymi ozdobami. Małe choinki lub przyczepione do ściany barwne figurki, będą przypominać nam o cudownym świątecznym czasie.

W ogrodzie możemy ustawić specjalne podświetlane rzeźby lub zawiesić bombki na drzewach. Warto skupić się też na drzwiach oraz ścieżce prowadzącej do wejścia. Zawieszenie świątecznego wieńca na drzwiach wejściowych jest dobrym pomysłem, jeżeli chcemy pozytywnie zaskoczyć odwiedzających nas gości.

Ozdabianie okien i parapetów

Zazwyczaj do dekorowania okien używane są zasłony lub odpowiednio dobrane rośliny. Nadchodzące święta są doskonałą okazją do zaopatrzenia się we wzorzyste zasłonki lub małą choinkę. Na parapetach warto postawić nieco wyższe stroiki, ewentualnie latarenkę. Jeżeli wolimy oryginalne rozwiązania, dekoracje możemy przygotować sami.

Ozdabianie szyb okiennych za pomocą naklejek oraz sztucznego śniegu sprawia, że dom nabiera świątecznego klimatu. Pamiętajmy jednak, aby używać preparatów oraz produktów przeznaczonych właśnie do okien. W innym przypadku na szybach mogą pozostać nieestetyczne, trudne do usunięcia ślady bądź nawet rysy –  radzi specjalista marki DAKO.

Jeżeli planujemy ustawić świece blisko okna, zadbajmy o odpowiednie świeczniki lub specjalne dekoracyjne naczynka – ustrzegą nas one przed niebezpieczeństwem zapaleniem się firanki lub elementów stroika.

Prawdziwie świąteczny klimat w twoim domu!

Tworząc świąteczny klimat w naszym domu, nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na ozdabianiu drzwi, ubieraniu choinki oraz wieszaniu kolejnych lampek na balkonie. Święta to również zapach piernika, delikatne, ciepłe światło świec oraz przytulne materiały, którymi możemy się okryć.

Nakrycie foteli miękkimi narzutami oraz puchatymi kocami sprawi, że pomieszczenie wyda się cieplejsze. Przygaszone światła oraz zapalone świece stworzą we wnętrzu ciepły klimat, a puszczona w tle muzyka dopełni całości. Niezwykle istotny jest też zapach. Specjalne aromatyczne świeczki, ewentualnie wysypanie do miseczki odrobiny anyżu lub rozstawienie w pomieszczeniu świeżych gałęzi świerku, nada powietrzu specyficznej,  przyjemnej woni.

Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek zmianę wystroju, warto przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć oraz na co musimy zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli w naszym domu mieszkają dzieci, lepiej zaplanować rozmieszczenie drobnych elementów lub świec poza ich zasięgiem. Podobnie w przypadku posiadania zwierząt – upewnijmy się, że poruszające się fragmenty nie staną się obiektem zainteresowania naszego kota.

Niezależnie od tego, czy wolimy bardziej tradycyjne czy też nowoczesne dekoracje, niech świąteczny klimat zapanuje w naszym domu!

REKLAMA