Czy suszarki kieszeniowe rzeczywiście są tak dobre jak mówią?

Niejednokrotnie susząc ręce za pomocą suszarki do rąk, zirytowani przerywamy tą czynność i wycieramy dłonie w spodnie. Dzieje się tak ze względu na słabe parametry suszarek, które albo są przestarzałe albo nie spełniają aktualnych wymogów.. Tak czy inaczej, korzystając z tych urządzeń chcemy, aby działały one bez zarzutu, lub chociaż nieco lepiej, w szczególności, że często nie mamy alternatywy i w łazience oprócz suszarki do rąk nie ma podajnika ręczników. Na szczęście już od jakiegoś czasu w toaletach publicznych możemy spotkać suszarki kieszeniowe, które o niebo lepiej robią to, do czego są stworzone.

Dlaczego powinno się dokładnie myć oraz suszyć ręce?

Żadna inna część naszego ciała nie ma częściej styku z ciałami obcymi niż nasze dłonie. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek czynność, przy której choć przez moment nie musielibyśmy użyć rąk. Z tego powodu właśnie na naszych dłoniach jest najwięcej bakterii i drobnoustrojów, które mimochodem mogą dostać się do naszego organizmu podczas jedzenia, ziewania lub innych czynności. Z badań wynika, że wciąż wiele osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, co jest nie dość ze nieakceptowalne społecznie – wiele osób rąk nie myje, ale w czyjejś obecności robimy to zawsze – to jeszcze niebezpieczne. Światowa organizacja zdrowia alarmuje, że wiele chorób takich jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu A, zakażenie tasiemcem, salmonella lub grypa jest przenoszonych głównie poprzez nie mycie rąk. Z tych względów ręce powinno się myć zawsze po skorzystaniu z toalety – w szczególności w miejscach publicznych – po powrocie do domu i przed jedzeniem; ponadto zawsze powinno się myć warzywa i owoce kupowane na targach i w supermarketach. Co do właściwego suszenia rąk, to zapobiega ono rozwojowi tych bakterii, które pozostały po umyciu rąk. Wilgotne środowisko jest sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i dlatego dokładne suszenie rąk jest równie ważne, co ich staranne umycie. 

Różnice pomiędzy zwykłymi suszarkami a suszarkami kieszeniowymi

Niski pobór mocy

Suszarki kieszeniowe charakteryzują się średnio dwukrotnie niższym poborem mocy niż zwykłe suszarki do rąk. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie obniżyć koszty koszty energii elektrycznej, co w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie nam duże oszczędności. Ponadto większość suszarek kieszeniowych ma możliwość wyłączenia grzałki, a co za tym idzie obniżenia poboru mocy jeszcze o połowę i w ten sposób suszarka może pobierać moc jedynie 800 W, gdzie wiele zwykłych suszarek pobiera 2000 – 2400 W. Warto nadmienić, że wyłączając grzałkę nie spowalniamy suszenia, ponieważ to nie wysoka temperatura jest tutaj najważniejsza.

Krótki czas suszenia

Suszarki kieszeniowe suszą dłonie szybko, czyli średnio dwa razy krócej niż zwykłe suszarki. Te z najwyższej półki wysuszą ręce nawet w 7-8 s. a te ze średniej półki cenowej w czasie ok. 15-20 s. Suszarki kieszeniowe suszą ręce w zupełnie inny sposób niż ich starsze odpowiedniki; zamiast osuszania dłoni z wody przy pomocy strumienia gorącego powietrza, usuwają wodę z dłoni poprzez mocne wąskie strumienie ciepłego lub zimnego powietrza. 

Bezdotykowe uruchamianie

Wszystkie suszarki kieszeniowe są uruchamiane za pomocą fotokomórki lub czujnika podczerwieni. Gdy użytkownik włoży dłonie w suszarkę, ta automatycznie się uruchamia, jak i wyłącza w momencie wyjęcia rąk. Takie rozwiązanie sprzyja lepszej higienie w toaletach ogólnodostępnych.

Ryszard Kurek

Ole.pl

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments