Zdrowy sen i jego znaczenie

Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia – podczas niego stabilizuje się wiele naszych czynności życiowych, a my nabieramy sił do stawiania czoła kolejnym codziennym wyzwaniom. Sen przynosi nam wiele korzyści – zwiększa koncentrację, wpływa na poprawę pamięci, wzmacnia odporność, reguluje poziom hormonów oraz ma zbawienny wpływ na skórę. Przeciętny człowiek poświęca na niego aż 1/3 swojego życia. Aby sen był zdrowy i w pełni owocny należy zadbać o kilka kluczowych aspektów.

Świeże powietrze

Ważnym czynnikiem wpływającym na dobry sen jest powietrze. Sypialnia powinna być wietrzona na pół godziny przed snem. W dusznym pomieszczeniu ciężko będzie nam zasnąć. Warto zainwestować również w oczyszczacze powietrza, które przefiltrują powietrze z zawartości bakterii i alergenów. To rozwiązanie jest wskazane zwłaszcza dla osób, które są alergikami.

Pościel i materac

Dawniej większość poduszek i kołder wypełniano ptasim puchem. Dziś producenci pościeli stawiają na wysoko wyspecjalizowane tworzywa sztuczne. Mają one o wiele bardziej pozytywny wpływ na nasz organizm. Ich największą zaletą jest to, że nie powodują uczuleń. Poza tym struktura tego typu tworzyw sprawia, że pościel jest ciepła, lekka, miła w dotyku i przepuszcza powietrze. Dobrze dopasowuje się do panującej temperatury – zimą jest pod nią ciepło, a latem odpowiednio chłodno. Dodatkowo, bardzo łatwo dbać o higienę takiej pościeli. Bez problemu można prać ją w pralce, dzięki czemu pozbywamy się z niej bakterii i roztoczy. Jeśli jednak posiadasz pościel wypełnioną puchem, pamiętaj o tym aby regularnie ją wietrzyć.

Odpowiednie powleczenie jest równie istotne. Warto zwrócić uwagę na to, aby poszewki nie były wykonane ze sztucznych materiałów, ponieważ zazwyczaj utrudniają one wentylację powietrza i sprawiają, że się pocimy. Dla komfortu spania najlepiej wybierać poszwy wykonane z lnu lub bawełny.

Wybór materaca do sypialni nie powinien być przypadkowy. Materac, na którym śpimy nie powinien być zbyt miękki – ma to negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Dodatkowo, materac powinien dopasowywać się do kształtu naszego ciała.

Pokrowiec materaca powinien być często prany i wietrzony, ponieważ na nim także rozwijają się bakterie, które uniemożliwiają zdrowy sen.

Ścielenie łóżka

Ścielenie łóżka zaraz po jego opuszczeniu wydaje się nam zupełnie normalnym i prawidłowym nawykiem. Prawda jest jednak nieco inna. Zalegające w pościeli roztocza i bakterie uwielbiają ciepło i wilgoć – zalęgają się w nocy, podasz snu. Ścieląc łóżko od razu po przebudzeniu zapewniamy im idealne warunki rozwoju. Łóżko najlepiej jest ścielić przynajmniej godzinę po przebudzeniu, wietrząc przed tym pościel.

Podkłady higieniczne na łóżko

Chłonne podkłady higieniczne na łóżko są dobrym rozwiązaniem dla kobiet po porodzie, osób niepełnosprawnych lub starszych oraz dzieci. Wiele z nich ma problemy z nietrzymaniem moczu. Podkłady higieniczne zatrzymują wilgoć i chronią pościel oraz materac, zapewniając poczucie komfortu. Dzięki swojej strukturze nie podrażniają skóry, nie przesuwają się na łóżku i są w pełni bezpiecznie oraz funkcjonalne.

Odpowiednia temperatura

Dla zdrowego snu, w sypialni należy utrzymywać odpowiednią temperaturę. Gdy jest w niej zbyt ciepło – budzimy się spoceni, osłabieni i zmęczeni. Natomiast podczas, gdy w sypialni jest zbyt zimno nie możemy skupić się na śnie, a sypiając przy otwartym oknie często narażamy się na infekcje gardła. Optymalna temperatura dla zdrowego snu wynosi około 20 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze najłatwiej jest nam się zrelaksować i odpocząć.

Odpowiednia ilość snu

Odpowiedni czas snu to kwestia bardzo idywidualna dla każdego człowieka. Wpływa na nią wiele czynników. Optymalny czas snu dla osoby dorosłej to około 7-8 godzin, u dzieci czas ten jest dłuższy. Niektóre niemowlaki śpią nawet 20 godzin na dobę. Aby sen był zdrowy nie może trwać ani za długo ani za krótko.

Sen ma ogromny wpływ na nasze życie. Warto zwracać uwagę na powyższe kwestie i o niego dbać. Zdrowy sen zapewnia odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu co sprawia, że czujemy się wypoczęci i gotowi do działania.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments