W życiu każdego człowieka sen pełni podstawową rolę w procesie regeneracji organizmu. W czasie snu, nasz ośrodkowy układ nerwowy zostaje wyłączony i wtedy też następuje jego odnowa na poziomie tkankowym. Jednakże coraz więcej osób skarży się na problemy z zasypianiem, albo też na całkowitą bezsenność.
Zaburzenia takie mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie osoby dotkniętej tym problemem. Długotrwałe niedobory snu obniżają odporność organizmu oraz przyczyniają się do powstawania wielu chorób.
Czym jest bezsenność
Na ogólne pojęcie bezsenności składa się kilka oznak problemów ze snem.
Są to m.in:
- problemy z zasypianiem,
- problemy z utrzymaniem ciągłości snu, czyli wybudzenia w ciągu snu,
- zbyt wczesne przebudzenia bez możliwości ponownego powrotu do snu,
- a także, co nie wszystkim wydawało by się problem ze snem tzw. sen nieregenerujący, czyli długi sen, po którym i tak nie czujemy się wypoczęci.
Nie wszyscy ruch ludzie reagują w ten sam sposób na różne sytuacje życiowe poprzez odczuwanie tego w nocy w czasie snu. Część ludzi w sytuacjach stresowych natychmiastowo przeżywa trudności ze spaniem, natomiast cześć ludzi w ogóle nie reaguje bezsennością na trudne okoliczności zewnętrzne.
Jakie są przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić
Spośród przyczyn bezsenności na pewno możemy wyłonić zewnętrzne czynniki takie jak hałas, niewygodne miejsce do spania, przeszkadzające osoby. Wśród przyczyn występują także tak zwane przyczyny społeczne, czyli lęki czy stres. Ponadto, bezsenność może być spowodowana przez szereg problemów zdrowotnych, takich jak depresja, bóle, reakcja na stosowane leki w leczeniu innych chorób itp.
Jeżeli bezsenność trwa około trzy noce w tygodniu i więcej, możemy wtedy mówić o bezsenności krótkotrwałej, która w wielu przypadkach pojawia się w związku z ważnym wydarzeniem w życiu, z dużym stresem związanym z jakąś sytuacją życiową. Po około miesiącu występowania bezsenności krótkotrwałej, pojawią się dodatkowe dolegliwości, typu obawa przed kolejną nieprzespaną nocą, dziwne zachowania okołosenne – niezgodne z naszym normalnym zachowaniem przed problemem z bezsennością.
Osoby cierpiące na tą przypadłość zataczają wtedy błędne koło, ponieważ oprócz faktycznie występujących trudności w zasypianiu, pojawiają się dodatkowe zmartwienia o sam sen, co sprawia, że im gorzej śpią, tym bardziej się o to martwią, co sprawia, że gorzej śpią itd.
Leczenie bezsenności
W sytuacji, gdy problemy ze snem trwają dłużej niż miesiąc, każdy powinien zwrócić się do lekarza o pomoc. W pierwszych tygodniach terapii lekarz zaleci zmianę zachowań w ciągu dnia. Oznacza to, że całą naszą aktywność powinniśmy wypełniać w ciągu dnia, a na wieczór wyciszyć się i pozwolić ciału odpocząć. Ponadto, osoby, które np. prowadzą siedzący tryb życia, powinny w ciągu dnia dołożyć sobie aktywności fizycznej, tak, aby odrobinę bardziej niż zwykle zmęczyć organizm.
Co najmniej godzinę przed planowanym snem, powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia typu telefony komórkowe, telewizory, czy tablety. Ponadto nie należy spożywać alkoholu, palić papierosów ani zażywać żadnych substancji pobudzających. Jeżeli po kilku miesiącach zmiany trybu dnia, opisanej powyżej, objawy bezsenności nie ustąpią, należy rozważyć podjęcie leczenia w ośrodku leczenia zaburzeń snu, stosując psychoterapię bądź środki farmakologiczne. Nie należy decyzji o sposobie leczenia bezsenności podejmować samodzielnie bądź w oparciu o informacje znalezione w Internecie, tylko skierować się do właściwego lekarza i zastosować się do jego zaleceń.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.wapteka.pl/