Wielu z nas zastanawia się, co to właściwie znaczy „odżywiać się zdrowo”. Teoretycznie wiemy już wszystko – musimy pić dużo wody, jeść warzywa, pieczywo pełnoziarniste, unikać słodyczy. Dlaczego więc wciąż popełniamy błędy? Czy winny jest brak czasu, czy może kolejny raz zrzucamy winę na brak pieniędzy? Gdzie leży nasz problem i co zrobić, by faktycznie zacząć odżywiać się tak, jak powinniśmy? Podpowiadamy.
Jak jeść zdrowo?
Zdrowe jedzenie to takie, którego spożywanie ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Jedząc, musimy odczuwać nie tylko przyjemność wynikającą ze smaku, ale również działać w odpowiedni sposób na wszystkie swoje narządy i układy. Tu nie ma miejsca na półśrodki. Dobre jedzenie to dobre, zdrowe, komfortowe życie. Żywność może być lekiem – ale tylko pod warunkiem, że stosujemy ją zgodnie z zaleceniami ekspertów.
Woda
Pierwszym krokiem do poprawy jakości swojej diety jest włączenie do niej wody. O tym mówi się właściwie nieustannie. Każdego dnia należy wypijać przynajmniej dwa litry wody. Faktyczna jej ilość jest uzależniona od naszej wagi, trybu życia, aktywności fizycznej, pory roku. Wyliczmy, ile płynów potrzebuje nasz organizm i regularnie je uzupełniajmy. Woda ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Składamy się z niej w niemal 70 procentach – nic dziwnego, że to ona stanowi dla nas źródło doskonałego samopoczucia i kondycji. Pozwala sprawnie trawić, wpływa na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Woda to nasz numer 1 na liście obowiązkowych produktów spożywczych.
Warzywa
Zaraz za nią plasują się warzywa. Zawarte w nich witaminy i minerały sprawiają, że poprawia się nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Dodawajmy je do każdego posiłku i zastępujmy nimi niezdrowe, słodkie przekąski. W przerwie w pracy chrupmy marchewkę lub paprykę, do obiadu dorzućmy surówkę z kiszonych ogórków, do kolacji – sałatkę grecką. Codziennie powinniśmy zjadać przynajmniej pięć porcji warzyw. Do dzieła!
Owoce
Owoce to słodkie, przepyszne, rozkoszne przyjemnostki, które możemy sobie fundować bez wyrzutów sumienia. To najlepszy sposób na zaspokojenie apetytu na cukier. Zamiast czekoladowych batonów wybierajmy więc truskawki, banany, jabłka i jagody. Jedzmy je każdego dnia, dodając do talerzy deserowych i przekąszając między głównymi posiłkami. Ale z umiarem – owoce mają sporo cukru.
Błonnik
Niezbędny dla prawidłowego trawienia i, co za tym idzie, zdrowia jest również błonnik. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. Błonnik jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Zapobiega zaparciom, daje uczucie sytości. Świetnie sprawdzi się jako element diety odchudzającej. Jeśli spożywamy na co dzień za mało błonnika, sięgnijmy po Colon C – preparat na bazie łupiny nasiennej jajowatej psyllium z dodatkiem bakterii kwasu mlekowego. Został on stworzony specjalnie z myślą o osobach, które mają problem z wypróżnianiem wynikający ze złej diety, braku ruchu czy gorszego metabolizmu.