Istnieją różne sposoby leczenia. W zależności od dolegliwości jednym podaje się leki w postaci tabletek, innym – w formie płynnej, a jeszcze kolejnym – za pomocą zastrzyku. To ostatnie rozwiązanie ma różne rodzaje. Może być to zastrzyk domięśniowy, podskórny, śródskórny lub dożylny. O tym, w jaki sposób należy podać zastrzyk, decyduje lekarz, kierujący na jego wykonanie. Jednak słowo „zastrzyk” wywołuje u ludzi strach. Najczęściej boją się samego bólu, który może towarzyszyć podczas wykonywania zabiegu, jak i po, w szczególności przy zastrzykach domięśniowych.
Na czym polega iniekcja domięśniowa?
Zastrzyk domięśniowy to inaczej iniekcja domięśniowa. Polega na wkłuciu w docelowy mięsień pod odpowiednim kątem i podania leku bądź innego płynnego roztworu. Zazwyczaj dawka nie powinna przekraczać 5 ml. Iniekcja domięśniowa przyspiesza wchłanianie leku. Jest to dobre rozwiązanie na uniknięcie problemów wątrobowych, które mogą występować przy zażywaniu tabletek. Zastrzyk domięśniowy najczęściej wykonuje się w pośladek, udo lub ramię. Te miejsca posiadają odpowiednią ilość tkanki mięśniowej i są dobrze ukrwione.
Iniekcja domięśniowa – warto wiedzieć
Zastrzyk domięśniowy nie można wykonać samemu! Jest to zbyt skomplikowane ukłucie na to, by wbić się bez żadnej wiedzy. Złe działanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Nieprawidłowo podany zastrzyk może skutkować uszkodzeniem nerwu, martwicą kości, zaburzeniami czucia czy wstrząsem anafilaktycznym. Iniekcję domięśniową może zrobić jedynie osoba, która posiada odpowiednie przeszkolenie medyczne. Profesjonalne wykonanie wkłucia pozwoli na zminimalizowanie ryzyka potencjalnych powikłań, a ponadto sam zabieg będzie mniej bolesny.
Zastrzyk domięśniowy w udo w 5 krokach
Najczęściej wybieranym miejscem na wkłucie jest pośladek, ponieważ jest najbardziej ukrwiony. Drugim w kolejności rozwiązaniem jest zastrzyk w ramię. Natomiast trzecim wyborem może być iniekcja domięśniowa w udo. Ze względu na różną posturę pacjentów, dwa ostatnie miejsca muszą posiadać odpowiednią ilość tkanki mięśniowej. Jak zatem osoba uprawniona będzie podawała zastrzyk domięśniowy w udo szczupłym i wiotkim osobom?
- Najpierw musi nastąpić badanie lekarskie i wybór miejsca wkłucia.
- Pielęgniarka, położna, ratownik medyczny czy lekarz przygotowuje wszystkie niezbędne elementy do wykonania wkłucia, tak aby zachować najwyższe standardy sanitarne.
- Dezynfekcja miejsca nakłucia skóry.
- Jedna ręka kładziona jest na kolanie, a druga na większej części kości udowej. Kciuki muszą być skierowane do siebie.
- Miejsce zastrzyku domięśniowego jest w połowie drogi.
Proces przygotowywania się do iniekcji domięśniowej oraz jej realizacja w ramię bądź pośladek są zbliżone. Różnią się przede wszystkim decyzją lekarza o miejscu wkłucia i jego sposobem wykonania.
Kiedy podaje się zastrzyk domięśniowy – podsumowanie
Zastrzyk domięśniowy podaje się w sytuacjach, kiedy trzeba zadziałać natychmiastowo. Podanie leku poprzez ukłucie w mięsień pozwala na szybkie wchłonięcie się substancji. Jednak o tym, kiedy należy zastosować iniekcję domięśniową decyduje lekarz. Natomiast osoba, która go podaje musi być specjalnie do tego przeszkolona pod względem medycznym. Pamiętaj, że nie wolno robić tego samodzielnie! Iniekcja domięśniowa w udo, ramię czy pośladek to miejsca, które są najlepszą częścią ciała na wkłucie.
Źródło zdjęć: freepik.com