Zastosowanie NX w różnych branżach przemysłu ze względu na możliwości wizualizacji

System NX firmy Siemens dzięki swym zaletom znajduje zastosowanie w licznych branżach przemysłu. Wiedza potoczna mówi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego… Jednakże przydatność NX CAD „do wszystkiego” wynika z bardzo konkretnych przyczyn. Należy do nich budowa modułowa, a przede wszystkim moduły specjalizowane, umożliwiające dostosowanie konfiguracji do potrzeb przeróżnych działów projektowych. Moduły specjalizowane są skierowane dla takich branż, jak stoczniowa, samochodowa czy lotnicza.

Zaawansowane możliwości modelowania powierzchniowego znajdują zastosowanie w poprzednio wymienionych, szczególnie samochodowej, ale także w projektowaniu elementów wyposażenia wnętrz, sprzętu AGD itd. Funkcjonalnością przydatną w różnych branżach jest także fotorealistyczna wizualizacja, NX Render, co widać na poniższych przykładach.

--- REKLAMA ---

Od modelu do wizualizacji

Proces tworzenia wizualizacji jest szybki i intuicyjny. Uzyskana w NX Render wizualizacja jest wykorzystywana w różnych działach firmy, takich jak handlowy czy marketing.

Wizualizacja w branży samochodowej

W procesie wyboru samochodu osobowego niebagatelną rolę odgrywają względy estetyczne. Projektanci aut starają się więc nie tylko stworzyć jak najbardziej atrakcyjny kształt i wykończenie pojazdu, ale także dokładną wizualizację. Narzędzia dostępne w NX, umożliwiają to znakomicie, m.in. dzięki niezwykle bogatej bibliotece materiałów, kolorów, odcieni.

Wizualizacja w branży lotniczej

Niewątpliwie najważniejszym aspektem w projektowaniu samolotów pasażerskich (i nie tylko) jest bezpieczeństwo. Ale komfort pasażerów ma spore znaczenie. W NX po zaprojektowaniu wygodnych foteli czy stolików, można stworzyć ich wizualizację, która doskonale zobrazuje warunki podróży.

Wizualizacja w projektowaniu urządzeń

Czy można połączyć kilkoma kliknięciami pracę działu konstrukcji z działem handlowymi i marketingu? Oczywiście. Wystarczy użyć NX CAD oraz zawartego w nim NX Render, aby błyskawicznie stworzyć ilustracje do katalogu, ulotek i innych narzędzi marketingowych i handlowych.

Wizualizacja urządzeń dla branży medycznej

W przypadku urządzeń służących lekarzom, a właściwie – pacjentom, kluczowym elementem jest dokładność i niezawodność pomiarów czy zabiegów. Nie znaczy to jednak, że aspekt wygody użytkowania i wyglądu jest nieistotny. Projektując urządzenia dla branży medycznej w NX, na przykład pompę insulinową, można jednocześnie stworzyć perfekcyjny model przyrządu i jego fotorealistyczną wizualizację, jak ukazują poniższe ilustracje.

Wizualizacja w dobie Przemysłu 4.0

Wydajne narzędzie do wizualizacji jest niezbędne do tworzenia cyfrowego bliźniaka produktu, to zaś przekłada się na możliwość cyfryzacji produkcji i zdalnego zarządzania tym procesem. Słowem – na kreowanie Przemysłu 4.0.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GM System, dystrybutorem oprogramowania NX CAD i NX CAM.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments