Dobrze prowadzona księgowość to bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów umożliwiających sprawne funkcjonowanie firmy. Część przedsiębiorców zatrudnia w tym celu księgową (lub nawet cały zespół księgowych), część decyduje się samodzielnie zajmować się finansami firmy – dotyczy to przede wszystkim właścicieli jednoosobowych i małych działalności gospodarczych. Niektórzy korzystają natomiast z usług biura rachunkowego, delegując w ten sposób część obowiązków na zewnętrzną firmę. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Z usług biura rachunkowego może skorzystać każdy – na przykład osoby, które potrzebują pomocy w rozliczeniu PIT. Najczęściej z biurami współpracują jednak przedsiębiorcy; w ten sposób oszczędzają czas, a niejednokrotnie – także pieniądze (np. w porównaniu z kwotą, jaką należałoby przeznaczyć na pensję księgowej). Jednocześnie do zupełnie obcych, zewnętrznych podmiotów, jakimi są właśnie biura, trafiają jedne z najwrażliwszych danych firmy. Kiedy w takim razie warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Niższe koszty księgowości
Jedną z największych zalet współpracy z biurem rachunkowym jest obniżenie kosztów księgowości. Zatrudnienie księgowej na etacie jest równoznaczne z przyjęciem specjalisty, który będzie wymagać pensji adekwatnej do jego umiejętności. Etat wiąże się ponadto z koniecznością poniesienia przez przedsiębiorcę opłat związanych ze składkami ZUS czy składkami zdrowotnymi. Koszty korzystania z usług biura rachunkowego można dodatkowo obniżyć decydując się na współpracę z wirtualnym biurem, które zazwyczaj oferuje jeszcze niższe ceny (wiąże się to z brakiem konieczności wynajmowania lokalu).
Odpowiedzialność po stronie biura
Warto zwrócić uwagę na fakt, że to biura rachunkowe przejmują odpowiedzialność za przestrzeganie aktualnych przepisów podatkowych i rachunkowych. Przedsiębiorca nie zawsze jest poinformowany o zmianach w prawie; biuro rachunkowe, które popełni taki błąd, ponosi odpowiedzialność w imieniu prowadzącego działalność. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że biura mają wykupione ubezpieczenie OC, które chroni jednocześnie i biuro, i przedsiębiorcę. Jeśli firma zewnętrzna narazi osobę prowadzącą działalność na straty finansowe, to dzięki OC straty przedsiębiorcy zostają zniwelowane.
Zagrożenia wynikające ze współpracy z biurem rachunkowym
Oprócz zalet płynących z outsourcingu księgowości istnieje jednak kilka zagrożeń. Po pierwsze nie ma pewności, czy dane biuro zatrudnia specjalistów w swojej dziedzinie. Mimo ubezpieczenia OC biuro może generować straty dla przedsiębiorcy, wynikające chociażby z przewlekłości i opóźnień w realizowaniu powierzonych zadań (może to dotyczyć zwłaszcza dużych biur rachunkowych, obsługujących wielu klientów jednocześnie – w takiej sytuacji znacznie łatwiej o zaniedbania). Przedsiębiorca, który zdecyduje się na współpracę z biurem rachunkowym powinien najpierw zapoznać się z opiniami na temat jego pracy (np. na forach dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą).
Kolejnym ryzykiem związanym ze współpracą z biurem rachunkowym jest udostępnianie zewnętrznej firmie wrażliwych dla działalności danych. Przedsiębiorcy nie mają na ogół całkowitego zaufania do instytucji, która nie jest bezpośrednio związana z firmą; pod tym względem zatrudnienie księgowej wydaje się bezpieczniejszym wyjściem.
Warto zaznaczyć, że niektórzy przedsiębiorcy nie decydują się na outsourcing księgowości ze względu na konieczność dostarczania dokumentów do innej firmy, znajdującej się często na drugim końcu miasta. Dla nich to strata cennego czasu; księgowa na etacie gwarantuje także natychmiastowe zajęcie się daną sprawą, w przeciwieństwie do biura rachunkowego, które obsługuje także innych klientów.
Outsourcing inaczej
Innym rozwiązaniem, eliminującym większość zagrożeń wynikających ze współpracy z biurem rachunkowym, jest skorzystanie z usług oferowanych przez profesjonalne instytucje cieszące się zaufaniem klientów. Przykładem takiej instytucji jest bank – niektóre z nich (np. ING) oferują swym klientom wirtualną księgowość. W takim przypadku znika ryzyko wybrania niewłaściwego biura czy udostępniania wrażliwych danych (banki są zobowiązane w najwyższym stopniu chronić prywatność swoich klientów). Nie można mówić także o stracie czasu – przedsiębiorca przesyła wszystkie dokumenty online. Dodatkowo osoba decydująca się na ten rodzaj outsourcingu księgowości może korzystać z porad specjalistów, którzy udzielą wsparcia w zakresie przepisów prawa księgowego czy podczas kontroli finansowej. Takie rozwiązanie wydaje się atrakcyjne także pod względem finansowym – koszty są mniejsze niż w przypadku klasycznej księgowości.