BitCoin jest wirtualną walutą, która powstała w 2009 roku jako pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku. W chwili obecnej istnieje zdecydowanie więcej kryptowalut, jednak to właśnie BitCoin cieszy się największą popularnością.
Czym są kryptowaluty w ogóle?
Kryptowaluty to rodzaj wirtualnego środka płatniczego, który nie przyjmuje żadnej formy fizycznej. Można nim płacić zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online, ale tylko w miejscach, które akceptują tego typu formę płatności (nie jest ona bowiem, póki co, powszechnie akceptowana).
W dniu założenia pierwszej strony umożliwiającej wymianę Bitcoinów, walutę tę można było zakupić za zaledwie 0,003 dolara. W chwili obecnej kurs Bitcoina wynosi około 31 265 tysięcy dolarów amerykańskich, co w praktyce oznacza, że osoby, które kiedyś wydały kilka dolarów na zakup tej waluty, dziś mogą cieszyć się naprawdę dużym majątkiem.
Twórca BitCoina – kim jest?
Bitcoin powstał w 2009 roku, a jego twórcą był programista, który określał siebie mianem Satoshi Nakamoto. Do chwili obecnej nie ma pewności, czy była to jedna osoba, czy grupa programistów, którzy wspólnie wdrożyli projekt. Uważa się, że najwyższa transakcja, jakiej dokonano do tej pory na świecie, czyli przekazanie aż 194 tysięcy Bitcoinów (około 147 milionów dolarów), która miała miejsce w 2013 roku, została wykonana właśnie przez Satoshiego Nakamotę, jednak są to tylko i wyłącznie podejrzenia.
Co do tożsamości Nakamoty, w 2015 pojawiły się dowody śledztwa dziennikarskiego, zgodnie z którym twórcą Bitcoina miałby być australijski przedsiębiorca działający w branży IT – Craig Steven Wright. Choć mężczyzna przyznał się do bycia Satoshim Nakamotą, zdecydowana większość internautów uważa, że to oszustwo.
Czym charakteryzuje się BitCoin?
Bitcoin był pierwszą wirtualną walutą, jaka powstała i tym samym ustalił pewne reguły, które dotyczą rynku kryptowalut. Oprogramowanie dla Bitcoina stworzone przez Nakamotę, liczyło 31 tysięcy linijek tekstu.
Można wskazać, że kryptowaluty charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jest tak głównie z uwagi na to, że informacje o transakcjach są szyfrowane w blockchainie, którego sposób funkcjonowania uniemożliwia jego złamanie. W praktyce jest to nieco obosieczna broń: choć transakcje i środki są chronione, uważa się że wysoki poziom szyfrowania danych daje pewne pole do dokonywania nielegalnych transakcji. Jest to powiązane również z faktem, iż rynki kryptowalut nie są w żaden scentralizowany sposób kontrolowane przez organy państwowe lub ponadnarodowe.
Dodatkowo, Bitcoin umożliwia szybkie płatności bez względu na porę dnia i dzień tygodnia. Transakcje dokonywane za pomocą tej wirtualnej waluty są akceptowane co kilka lub kilkanaście minut, co sprawia że środki są przekazywane drugiej ze stron transakcji w bardzo krótkim czasie.
Warto jednak nadmienić, że założeniem twórcy BitCoina była jego ograniczona ilość. Zgodnie z przewidywaniami, ma się pojawić 21 000 000 Bitcoinów, co stanie się w okolicach 2040 roku. W tej chwili na rynku dostępnych jest nieco ponad 16 500 000 Bitcoinów i liczba ta stale rośnie, choć można zauważyć tendencję spadkową w tym zakresie.
Dzięki decentralizacji Bitcoina, można uniknąć tego, co zdarza się w przypadku banków: awarii. Nawet gdy duża grupa kopaczy zaprzestanie swojej działalności z rożnych względów, w ich miejsce pojawią się nowi, a użytkownicy zachowają możliwość dokonywania płatności. więcej na: https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-bitcoina/
Jak działa technologia blockchain?
Technologia ta może być porównana do swego rodzaju wieży, gdzie poszczególne elementy (bloki lub klocki) symbolizują transakcje, które prowadzą do zmiany stanu konta. Dane te są widoczne dla wszystkich użytkowników Bitcoina, jednak dane te są chronione – każdy użytkownik otrzymuje jedynie numer oraz hasło, które umożliwiają mu dostęp do środków wirtualnych.
Kolejne bloki mogą być dodawane do „wieży”, jednak nie ma możliwości usunięcia lub zastąpienia poprzednich fragmentów. To pierwsze działanie mogłoby doprowadzić do przewrócenia się konstrukcji, a drugie – z dużą dozą prawdopodobieństwa skutkowałoby niedopasowaniem do siebie poszczególnych elementów. Z tego względu uważa się, że technologia blockchain jest rewolucją jeśli chodzi o bezpieczeństwo różnego rodzaju systemów informatycznych.
Bitcoin jako waluta osiąga zdecydowanie najwyższe wartości, jeśli chodzi o kursy kryptowalut. Cieszy się również największą popularnością i jest najpowszechniej rozpoznawany także przez osoby, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rynkiem walut wirtualnych.