Zalety stosowania karmy mokrej w diecie czworonoga

Żywienie psa jest istotnym elementem mającym wpływ na jego rozwój. Już od wieku szczenięcego, powinniśmy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Na rynku znajduje się szeroka oferta pokarmów dla naszych czworonogów. Karmy zwyczajowo dzielimy na suche oraz mokre. Dodatkowo są one dostosowane do wieku, rasy oraz wielkości czworonoga. Karmy mokre zawierają wiele zalet, dzięki którym nasz pies może rozwijać się w sposób prawidłowy. Dodatkowo dzięki niewielkiej zawartości kalorii, w porównaniu z pożywieniem suchym, niosą mniejsze zagrożenie wystąpienia problemów z nadwagą u pupila.

Jakie są główne zalety podawania mokrej karm?

Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów pokarmów dla czworonogów. Jednymi z najbardziej popularnych są mokre karmy dla szczeniaków oraz psów dorosłych. Każda z nich ma nieco inny skład dostosowany do wieku zwierzęcia. Jest to pokarm wysokowartościowy, który sprawdzi się nawet dla wybrednego pupila. Dzięki odpowiedniej strukturze oraz intensywnemu aromatowi, działa na zmysły psa, pobudzając jego apetyt. Kolejną istotną zaletą jest pozbycie się ryzyka odwodnienia czworonoga. Jest to szczególnie istotne u młodych zwierząt, które ciągle się rozwijają. Mokra karma dla szczeniaka będzie świetnym sposobem na dostarczenie dodatkowych płynów. W tym pokarmie znajduje się, aż 75% wody.

--- REKLAMA ---

Mokre karmy, zawierają o wiele mniejszą ilość kalorii od suchych odpowiedników. Pozwala to na zachowanie dobrej sylwetki czworonoga. Zjadając tę samą ilość objętościowo, pies spożywa od 3 do 4 razy mniej kalorii. Jest to szczególnie istotne dla zwierząt, które mają tendencje do nadwagi.

Dlaczego warto stosować karmy mokre u każdego psa?

W diecie psa najistotniejsza jest zawartość substancji odżywczych. Posiłki powinny być zbilansowane, w taki sposób, aby dostarczyć najważniejszych mikro i makro-elementów, witamin, białka oraz węglowodanów. Mokre karmy, można mieszać razem z karmami suchymi, kaszami, ziemniakami, czy warzywami. Jeżeli dopiero wprowadzamy pokarmy mokre, powinniśmy zachować odpowiednie proporcje 80:20 (80% suchej karmy oraz 20% karmu mokrej). Jeżeli wprowadzimy dany pokarm zbyt szybko, układ naszego czworonoga może nie poradzić sobie z przetrawieniem nowego pokarmu. Jest to szczególnie ważne u małych psów, których żołądek nie jest w pełni rozwinięty.

Karmy mokre są dobrym pożywieniem dla psów z problemami zdrowotnymi. Jeżeli nasz pupil ma problemy z jamą ustną, bolą go zęby lub dziąsła, twardy pokarm może pogorszyć sytuację, sprawiając zwierzęciu ból. W takiej sytuacji, nasz pies może odmawiać spożywania posiłków, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia. Warto zastosować karmę mokrą, która jest łatwa do zjedzenia, nawet dla czworonogów z dużymi problemami. Na rynku znajdziemy również specjalnie dedykowane, mokre karmy dla szczeniaków, które są dostosowane dla psów, których układ zębowy nie jest w pełni ukształtowany.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla naszego pupila?

Mokra karma jest dobrym rodzajem pożywienia dla każdego czworonoga. Można stosować ją w pojedynkę lub mieszając z innymi pokarmami. Świetnie sprawdzi się u psów wybrednych lub tych z problemami zdrowotnymi. Pamiętaj, aby przed zakupem pokarmu dokładnie przeczytać skład. Dobre jakościowo pokarmy, nie powinny zawierać zbędnych barwników oraz substancji dodatkowych. Decyduj się na produkty, które w składzie mają wysoką zawartość mięsa lub podrobów. Zboża oraz inne wypełniacze są elementem zbędnym. Najlepszej jakości karmy nie powinny zawierać mniej niż 65% mięsa.

Po zakupie pokarmu przeczytał dokładnie instrukcję podawania. Każdy pies potrzebuje innej ilości, pożywienia. Producent na opakowaniu umieszcza instrukcję w jaki sposób, przeliczyć ilość pokarmu do wagi naszego czworonoga.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments