Zalanie telefonu to częsta katastrofa, która dotyka jego właściciela. Tym bardziej jest dotkliwa, im nowszy i droższy model smartfona. Pozornie wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna. Jednak właściwe postępowanie znacznie zwiększa szanse na uratowanie urządzenia. Podpowiadamy, co należy robić, a czego absolutnie nie wolno.
Zalanie zalaniu nie jest równe
Od razu trzeba jasno powiedzieć, że zalanie wodą to najlepsze, co mogło się przytrafić. Osuszenie telefonu daje duże szanseuratowania go. Znacznie gorzej jest w przypadku zalania napojami słodkimi (cola, soki owocowe). Zawarty w nich cukier utrudnia wyparowanie wody, a sam pozostaje wewnątrz urządzenia. Podobnie kwasy zawarte w sokach są trudne do usunięcia i powodują korozję podzespołów.
Co robić w przypadku zalania telefonu?
Przede wszystkim należy zachować spokój i działać metodycznie. Najważniejszą kwestią jest niedopuszczenie do zwarcia w urządzeniu. Pod żadnym pozorem nie można go włączyć (najczęściej nie działa), bo na 90% stracimy nie tylko dane, ale także telefon. Jeśli jednak jakimś cudem działa, to trzeba go wyłączyć, ale tylko przez otwarcie klapki i wyciągnięcie baterii. Przy okazji wyciągamy kartę SIM i karty pamięci. Tak rozłożony telefon należy pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.
Najlepsze będzie miejsce przewiewne na słonecznym parapecie lub ciepłym grzejniku. Teraz pozostaje tylko czekać. Gdy widzimy, że telefon wysechł (dzień lub 2) możemy wykonać 2 ruchy:
- złożyć telefon i go włączyć,
- oddać do serwisu.
Pierwsze rozwiązanie jest nieco ryzykowne, bo jednak resztki wody mogły jeszcze zostać i może dojść do zwarcia. Jeśli jednak dopisało nam szczęście i telefon działa, to później trzeba obserwować czy nie występują objawy korozji.
Drugie rozwiązanie jest pewne, ale drogie. W zależności od modelu reanimacja smartfona może kosztować od 200 do nawet 1000 zł. Najczęściej nie jesteśmy przygotowani na taki wydatek. Ratunkiem mogą być krótkoterminowe pożyczki oferowane przez firmy i instytucje finansowe. Najczęściej udzielane są od ręki, a termin spłaty można dostosować do indywidualnych warunków finansowych.
Oddanie telefonu do serwisu daje gwarancję, że zostaną wyczyszczone wszystkie podzespoły oraz sprawdzone ich działanie. Bezwzględnie trzeba skorzystać z usług serwisu w przypadku zalania telefonu innym płynem niż czysta woda i trzeba zrobić to jak najszybciej, bez czekania na wyschnięcie.
Czego nie należy robić
Oczywiście nie można włączać i wyłączać telefonu za pomocą przycisków. Nie wolno podłączać go do ładowarki lub komputera, bo może dojść do zwarcia. Nie należy także suszyć go suszarką, ruch powietrza może przesunąć krople wody w głąb urządzenia.
Powszechnie polecana metoda suszenia smartfona w ryżu sprawdzi się tylko częściowo. Właściwości higroskopijne ryżu pomogą osuszyć telefon tylko powierzchniowo, ryż nie wyciągnie wody z podzespołów położonych głębiej.
Dobrym zabezpieczeniem telefonu przed zalaniem jest umieszczenie go w wodoodpornym etui lub wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Żadna standardowa gwarancja nie obejmuje zalania.