Czym jest ubezpieczenie OC? Jak dopasować je do samochodu i potrzeb? Podpowiadamy

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych (samochodów, skuterów, motocykli itp.), nawet tych niesprawnych lub nieużytkowanych. Jego brak wiąże się z obowiązkiem zapłaty wysokiej kary pieniężnej. Obecnie wybór i zakup najkorzystniejszego pakietu ubezpieczeniowego może nastąpić przez internet, co umożliwia sprawdzenie i porównanie zróżnicowanych ofert oraz pozwala zaoszczędzić czas.

Czym jest OC? 

Według zapisów Kodeksu Cywilnego ubezpieczenie jest umową, z której wynika, że ubezpieczyciel wypłaca świadczenie na rzecz ubezpieczonego, jeżeli ten ulegnie wypadkowi. Obowiązkiem ubezpieczonego jest zaś zapłata składki. Jednym z rodzajów ubezpieczenia jest tzw. „OC”, polegające na ponoszeniu odpowiedzialności cywilnej – czyli konsekwencji majątkowych za działanie własne lub osób trzecich. Przykładowo: jeżeli nie zachowamy należytej ostrożności i uderzymy w samochód jadący przed nami, jesteśmy obowiązani do zapłacenia za naprawę powstałych zniszczeń, a także za koszty leczenia osoby poszkodowanej w wypadku. 

Jak obliczyć wysokość stawki?

Najwyższe kwoty dotyczą osób z krótkim doświadczeniem za kierownicą. Składka jest wyliczana na podstawie:

  • wieku,
  • okresu posiadania prawa jazdy,
  • liczby lat bezszkodowej jazdy. 

Na cenę wpływają także takie czynniki jak np.:

  • rodzaj i wiek pojazdu mechanicznego,
  • pojemność silnika,
  • przebieg.

Aby obliczyć dokładną wysokość stawki ubezpieczeniowej, niezbędny jest kalkulator OC/AC. To narzędzie znajduje się na wielu stronach internetowych i umożliwia szybkie zestawienie powyższych warunków i porównanie ofert konkurencyjnych ubezpieczycieli. Wystarczy uzupełnić dostępny formularz danych informacjami osobowymi właściciela pojazdu. Kalkulator na podstawie tych informacji oblicza aktualną cenę składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu można porównać realne koszty ubezpieczenia i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji, warto uprzednio przygotować prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i umowę kupna-sprzedaży. 

Czy OC można dopasować do samochodu i potrzeb?

To bardzo ważny aspekt, na który powinno się zwracać uwagę podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele oferują korzystne usługi dodatkowe, np. otrzymanie samochodu zastępczego w razie wypadku. W kalkulatorze można sprawdzić też stawki ubezpieczenia AutoCasco. Co prawda, jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, ale obejmuje ono bardziej doprecyzowane zagadnienia, jak np. ochronę przed kradzieżą lub zniszczeniem samochodu. 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments