Z prądem nie ma żartów, o czym chyba od dziecka wiedzą wszyscy, nie tylko ci, którzy na co dzień pracują z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Przecież nie tylko w zakładach przemysłowych istnieje zagrożenie wynikające między innymi z przeciążeń, zmian parametrów czy innych. Nawet lodówka, której kabel jest umieszczony w gniazdku elektrycznym, może być źródłem zagrożenia, jeśli nie stosuje się odpowiednich rozwiązań zabezpieczających. Zakres możliwości, jeśli idzie o te ostatnie elementy, jest bardzo szeroki i w każdej dziedzinie można znaleźć zróżnicowane sposoby na ochronę sprzętu oraz przede wszystkim zdrowia i życia człowieka.
Uwaga podczas pracy z układami elektrycznymi
Skomplikowane instalacje w przedsiębiorstwach mogą być zagrożeniem dla pracownika obsługującego urządzenia. Należy więc dbać o odpowiednie elementy zabezpieczające. Mowa między innymi o silnikach. Podczas swojej intensywnej pracy narażone są one między innymi na przegrzanie lub przeciążenie. Może to grozić poważnym uszkodzeniem i zatrzymaniem produkcji czy innego procesu, jaki przeprowadzany jest w firmie, dlatego na przykład termik jest tym niewielkim elementem, który powinien znaleźć się w instalacji. W momencie wykrycia kłopotów odpowiada on za odcięcie obwodu i zatrzymanie pracy. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ pozwala na zbadanie problemu i ewentualną naprawę usterki.
W przypadku dużych (choć nie tylko) zakładów przemysłowych należy też pamiętać o sygnalizacji potencjalnych kłopotów. Lampka, grzybek czy brzęczyk to te elementy, które pozwalają zwrócić uwagę na usterkę, a w wielu przypadkach odpowiadają też za natychmiastowe zatrzymanie pracy instalacji. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo sprzętu, ale również na ochronę osób obsługujących maszyny.
W domu także trzeba uważać
Zagrożenia związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych towarzyszą też codziennemu funkcjonowaniu człowieka w domu. Zdarzają się sytuacje, które mogą skutkować poważnym niebezpieczeństwem. Na przykład uderzenie pioruna może doprowadzić do tak zwanego przepięcia, czyli wzrostu napięcia. Jego powodem może być ponadto zwarcie lub awaria sieci. Bez względu na przyczynę jest to zjawisko, które może spowodować na przykład uszkodzenie sprzętu elektrycznego. Warto więc go unikać, stosując np. ograniczniki przepięć. Ich montaż jest zatem niezwykle istotny w kontekście zapewnienia ochrony dla domowych urządzeń. Zdecydowanie lepiej uniknąć awarii lub konieczności kosztownej wymiany.
Zagrożeń w domu jest z pewnością więcej, także dla człowieka. W tym przypadku również dostępne są urządzenia zapewniające bezpieczeństwo. Przed porażeniem prądem chroni zabezpieczenie różnicowe. Jeśli w obwodzie pojawi się zbyt duży prąd albo zaczyna on uciekać na przykład na obudowy sprzętów, to konieczne jest odłączenie zasilania. I tak właśnie działają różnicówki. Warto zatem mieć świadomość, że tego rodzaju elementy funkcjonują w instalacji elektrycznej nieprzypadkowo. W każdej chwili bowiem może dojść do zdarzenia skutkującego poważnymi konsekwencjami. Zdecydowanie lepiej ich uniknąć.
Nowoczesne systemy bywają niebezpieczne
Domowe instalacje elektryczne nie ograniczają się do tradycyjnej sieci zapewniającej zasilanie urządzeń. Odpowiednim przykładem jest system fotowoltaiczny. Jego funkcjonowanie również może wiązać się z ryzykiem awarii, a biorąc pod uwagę, że jest to dość skomplikowany system, to trzeba szczególnie zadbać o urządzenia chroniące przed zagrożeniami. W tego typu obwodach prądu stałego konieczny jest na przykład rozłącznik DC. W razie awarii zapewnia on odłączenie obwodu. Zatrzymanie przepływu prądu przez instalację jest też wymagane w momencie, kiedy konieczne jest wykonanie prac serwisowych, a zatem jest to urządzenia dość uniwersalne i przydatne w różnych okolicznościach.
Montaż wymienionych zabezpieczeń jest niezwykle istotną kwestią dla bezpieczeństwa człowieka i sprzętu. Na szczęście instalatorzy doskonale o tym wiedzą. Sprawdzeni fachowcy z pewnością odpowiednio dopasują urządzenia do określonych potrzeb i dokonają skutecznego montażu.