Czasy, gdy lokaty bankowe miały bardzo wysokie oprocentowanie, już minęły. Obecnie, ze względu na niskie stopy procentowe, musimy również liczyć się z niskim oprocentowaniem lokat. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy od czasu do czasu takich, które mają wyższe oprocentowanie. Kto może z nich skorzystać?
Lokata bankowa pozwala nam na bezpieczne odłożenie i pomnożenie posiadanych pieniędzy. Dzięki niej możemy zmniejszyć ryzyko ich utraty, na przykład wtedy, gdy zdecydujemy się na grę na giełdzie lub inne ryzykowne formy inwestycji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje bezpieczeństwo środków do równowartości 100 000 euro w złotych.
Oczywiście, za bezpieczeństwo płacimy też cenę niskiego oprocentowania. Dzisiaj maksymalne oprocentowanie lokat bankowych wynosi zwykle około 4%, ale najczęściej mamy do czynienia z oprocentowaniem rzędu 1% dla stałych klientów. Na największe zyski mogą liczyć ci nowi.
Nowy klient – lepsze oprocentowanie
Banki walczą o każdego klienta, dlatego także lokaty terminowe dla nowych klientów są najlepiej oprocentowane. Większość banków oferuje wówczas oprocentowanie rzędu 3% czy nawet 4%, co jest rzeczywiście imponującą wartością w porównaniu z lokatami dla zwykłych klientów.
Musimy jednak pamiętać o tym, że takie lokaty związane są również z określonymi obostrzeniami. Przede wszystkim są to lokaty krótkoterminowe, które trwają od 2 do 6 miesięcy, ale spotykamy się też nierzadko z lokatami na 1 rok. Krótki czas oznacza, że zarobimy na nich mniej. Także pojawiają się limity kwotowe. Najczęściej możemy ulokować kwotę tylko do 10 000 złotych. Wobec tego atrakcyjne oprocentowanie i tak nie da nam bardzo wysokich zysków.
Gdzie znaleźć dobre lokaty bankowe?
Gdy chcesz być na bieżąco i zawsze wiedzieć, gdzie warto ulokować swoje pieniądze, warto sprawdzać regularnie porównywarki i inne rankingi lokat bankowych. Dzięki nim będziemy mogli łatwo i szybko sprawdzać najnowsze oferty bankowe, aby skorzystać z tych, które będą odpowiadały nam najbardziej.
W związku z tym, gdy chcemy zarabiać na lokatach jak najwięcej, lojalność w stosunku od banku się nie opłaca!
Artykuł został opracowany przez redaktorów serwisu internetowego: https://www.hoope.io/