Chociaż trendy wnętrzarskie co jakiś czas ulegają zmianom, wiele osób decyduje się na klasyczny wystrój swojego domu. Ten styl nigdy nie wychodzi z mody, a jednocześnie jest niezwykle elegancki. Zależnie od preferencji można też łączyć go z elementami innych aranżacji. Aby całość prezentowała się spójnie, warto przemyśleć każdy aspekt wystroju. Jakie drzwi wewnętrzne będą odpowiednie w klasycznie urządzonych pomieszczeniach?
Najważniejsze cechy stylu klasycznego w aranżacji wnętrz
Wystrój klasyczny łączy w sobie elegancję, dobry smak i wygodę. Urządzone zgodnie z nim wnętrza są przytulne i większość osób w takich aranżacjach czuje się dobrze. Jedną z charakterystycznych cech stylu klasycznego jest harmonia i zachowanie odpowiednich proporcji. Oprócz tego stosuje się w tego typu wnętrzach zasadę symetrii, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienie mebli, a wszystkie elementy wystroju powinny być ze sobą spójne.
Harmonia i równowaga typowa dla stylu klasycznego dotyczy nie tylko odpowiedniego zestawiania ze sobą sprzętów, ale też doboru kolorystyki. W takich wnętrzach świetnie sprawdzi się ponadczasowa biel, ale też stonowane barwy, jak np. beże, brązy i szarości czy odcienie niebieskiego, zielonego lub bordo.
Klasyczne aranżacje chętnie wykorzystują wysokiej jakości materiały naturalne, jak drewno, skóra czy kamień. Całość uzupełniają miękkie tkaniny, które sprawiają, że wnętrze nabiera bardziej przytulnego charakteru.
Jakie drzwi wewnętrzne do klasycznych aranżacji?
Duży wybór drzwi wewnętrznych pozwala znaleźć model idealnie dopasowany do konkretnej aranżacji, z drugiej zaś może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. A co sprawdzi się w klasycznie urządzonym domu? Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem będą drzwi wykonane z drewna. Ten szlachetny materiał nie tylko prezentuje się elegancko, ale też nadaje wnętrzom bardziej przytulnego charakteru. Obecnie oprócz drzwi wykonanych z naturalnego drewna lub fornirowanych do wyboru mamy również te z innych materiałów, które są pokryte okleiną dekoracyjną imitującą drewno. Zależnie od oczekiwań każdy więc znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Dobrym rozwiązaniem w klasycznym wnętrzu mogą też okazać się białe drzwi, zwłaszcza w pomieszczeniach ze ścianami w tym samym kolorze. Jeśli aranżacja jest uzupełniona takimi elementami, jak dekoracyjne listwy przypodłogowe i podsufitowe lub sztukateria na ścianach, warto zastanowić się nad drzwiami frezowanymi.
Przeszklone czy pełne?
Drzwi wewnętrzne mogą mieć skrzydło pełne lub z przeszkleniami. Niewielkie szybki dodają skrzydłom drzwiowym lekkości, ale też zapewniają w pomieszczeniach więcej światła. W ciemnych wnętrzach sprawdzą się więc idealnie. Do pokoju dziecięcego czy sypialni warto zaś wybrać drzwi pełne, które zapewnią domownikom ciszę, spokój oraz intymność. Producenci drzwi wewnętrznych zazwyczaj oferują skrzydła z tego samego modelu w wersji z przeszkleniami i bez. Dzięki temu zależnie od funkcji pomieszczenia można wyposażyć je w odpowiednie drzwi i jednocześnie zachować spójność wystroju w całym domu.
Przesuwne czy rozwieralne?
Zdecydowanie większą popularnością cieszą się wśród inwestorów klasyczne modele rozwieralne. Warto jednak pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzić się mogą drzwi wewnętrzne przesuwne. Będą one wygodniejszym rozwiązaniem np. w tych miejscach, gdzie skrzydło rozwieralne po otwarciu kolidowałoby z innymi drzwiami. Modele chowane w ścianie są wybierane również do mniejszych i nieustawnych pokoi, bo zapewniają większą dowolność w aranżacji wnętrza. Oczywiście przesuwne drzwi wewnętrzne są dobrym wyborem także do przestronnych pomieszczeń, gdzie mogą służyć np. do wydzielenia funkcjonalnych stref czy oddzielenia salonu od kuchni.
Niezależnie od tego czy wybieramy drwi rozwieralne czy przesuwne, ich wzornictwo powinno pasować do klasycznego wystroju. Podobnie jak w przypadku modeli pełnych i z przeszkleniami można zdecydować się na drzwi przesuwne w jednym lub dwóch pomieszczeniach, zaś w innych wybrać rozwieralne.