Łatwy i szybki dostęp do pokrycia dachowego konieczny jest z różnych powodów. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się wyłazy. Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować i gdzie warto je montować?
Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego oraz warunkami technicznymi, które określają parametry budynków i ich usytuowanie, wyłaz dachowy powinien znajdować się na budynkach, które posiadają co najmniej dwie kondygnacje. Trzeba podkreślić, że wyłaz to duże udogodnienie w przypadku konieczności szybkiego dostania się na dach, na przykład w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub kominiarskich.
Gdzie montować wyłaz?
Wyłaz dachowy powinien być usytuowany jak najbliżej komina, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Wtedy często montuje się dodatkowe elementy, jak stopnie i ławy kominiarskie (najczęściej gdy pokrycie dachowe jest bardzo kruche lub kąt jego nachylenia jest większy niż 25%). W przypadku utrudnionej instalacji takich elementów, zamiast nich można zamontować specjalne drabiny z obręczami ochronnymi albo klamry. Minimalny rozmiar klapy wyłazowej powinien wynosić 0,8 x 0,8 m, a w przypadku domów jednorodzinnych, wyjście na dach może być usytuowane w dowolnym pomieszczeniu.
Montaż wyłazów dachowych nie jest szczególnie skomplikowany i warto o nie zadbać szczególnie przy budowie nowego domu. Wyłaz umieszcza się wtedy często pomiędzy krokwiami, co eliminuje konieczność ingerowania w konstrukcję dachu. Czasami stosuje się specjalne rozwiązania podtrzymujące wyłaz, gdy więźba nie ma pełnego deskowania.
Jaki wybrać wyłaz dachowy?
Bez względu na to, czy montujemy wyłaz dachowy Fakro, Velux czy jeszcze innego producenta, ważne jest optymalne wybranie konstrukcji umożliwiającej wyjście na dach oraz jej właściwe zamontowanie. Taki wyłaz może spełniać podobne funkcje jak zwykłe okna dachowe w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli posiadać odpowiednie parametry termoizolacyjne, które są w pełni szczelne i przystosowane do różnych warunków atmosferycznych. Ramy wyłazów mogą być wykonane z drewna lub z PVC. Można także montować okna wyłazowe, które łączą w sobie cechy okna połaciowego z wyłazem dachowym – pozwalają nie tylko na łatwe dostanie się na pokrycie dachowe, ale także doświetlają pomieszczenie i umożliwiają jego wietrzenie.
W przypadku poddaszy nieużytkowych i nieogrzewanych, można zdecydować się na wyłazy dachowe o niższych parametrach cieplnych lub na tzw. wyłazy zimne.
Wyłazy pozwalają na łatwy dostęp do pokrycia dachowego, ale również umożliwiają dodatkowe doświetlanie pomieszczeń. Dlatego nie warto kierować się pozornymi oszczędnościami podczas budowy domu i rezygnować z takiego elementu dachu.
Więcej na: Velset.pl