Poduszka sensomotoryczna to sprzet rehabilitacyjny, dzięki któremu można wzmocnić mięśnie grzbietu, a co za tym idzie – zmniejszyć ból w plecach. Warto ją też wykorzystać do ćwiczenia równowagi.
Czym jest poduszka sensomotoryczna?
Poduszka sensomotoryczna jest też nazywana jeżykiem, dyskiem korekcyjnym lub dyskiem sensorycznym. W jej wnętrzu znajduje się powietrze, którego ilość można samodzielnie regulować. Poduszka stymuluje ruchy krążków międzykręgowych. Dzięki jej użyciu dużo łatwiej jest zachować prawidłową postawę ciała (źródło: ortopedio).
Poduszka sensomotoryczna – zastosowanie
Zaleca się siedzenie na poduszce sensomotorycznej np. po ułożeniu jej na krześle. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zwyrodnień, do których łatwo doprowadzić, przyjmując nieprawidłową postawę w trakcie siedzenia. Dotyczy to m.in. zakładania nogi na nogę lub garbienia się. Osoba, która siedzi na dysku korekcyjnym, jest niejako zmuszona do siedzenia prosto, z nogami opartymi na podłodze i kolanami ugiętymi pod kątem 90 stopni. Ważne jest też, aby oczy znajdowały się na poziomie monitora, a klatka piersiowa była wysunięta do przodu. W ten sposób łatwiej jest bowiem zachować równowagę. Ten sam schemat działa w przypadku siedzenia na piłce gimnastycznej. Jeżyk ma szersze zastosowanie, ponieważ można go bez problemu umieścić na krześle z oparciem, które odciąża kręgosłup. Po poduszkę sensomotoryczną powinny sięgnąć osoby, które mają pracę biurową, a także problemy ze strony kręgosłupa takie jak rwa kulszowa, dyskopatia, przepuklina krążka lub zmiany zwyrodnieniowe. Ten sprzęt rehabilitacyjny sprawia, że mięśnie grzbietu wzmacniają się, a w wyniku tego – dolegliwości w obrębie pleców zmniejszają się. Oprócz tego używanie dysku korekcyjnego do ćwiczeń pozwala na zwiększenie koordynacji ruchowej i ćwiczenie równowagi. Można go też wykorzystać do masażu stóp.
Poduszka sensomotoryczna – ćwiczenia
Ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej można wykonywać zarówno siedząc, stojąc, jak i leżąc:
- ćwiczenia w siedzeniu: usiądź na dysku korekcyjnym i oprzyj się rękoma o ziemię odchyl tułów i spróbuj wyprostować nogi, a następnie je zegnij i zbliż do klatki piersiowej; zrób tyle powtórzeń ile jesteś w stanie; ten ruch wzmacnia mięśnie grzbietu;
- ćwiczenia w staniu: stań na poduszce na jednej nodze i staraj się utrzymać równowagę; jeśli nie sprawia ci to trudności, napompuj piłkę mocniej lub pochyl się do przodu, a drugą nogę przenieś w tył; to ćwiczenie wzmacnia wiele mięśni: brzucha, nóg, pośladków i pleców; kolejny ruch w staniu na poduszce to przysiady, aktywujące mięśnie głębokie, które zmniejszają ból ze strony kręgosłupa i ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała;
- ćwiczenia w leżeniu: włóż dysk pod lędźwie i oprzyj stopy na podłodze; ułóż ręce wzdłuż tułowia lub ponad głową; unieś górną część tułowia w kierunku kolan, robiąc wydech; w tej pozycji oprzyj łokcie na poduszce i staraj się utrzymać ją jak najdłużej; wzmacniasz w ten sposób mięśnie grzbietu.
Ćwiczeń z dyskiem nie wolno wykonywać, jeśli sprawiają ból bądź przy stanach zapalnych. Powinny z nich zrezygnować także osoby mające świeże rany lub blizny i kontuzje bądź urazy.