Wsród mieszkańców Wrocławia narosło wiele szkodliwych mitów wokół Esperalu. Na szczęście lekarze szybko je dementują, dzięki czemu wiemy, jak dokładnie działa Esperal.
Fakty na temat Esperalu
Esperal Wrocław jest lekiem, który ma na celu spowolnić przemianę wypijanego przez nas alkoholu w kwas. Metabolizmem alkoholu w naszym organizmie zajmuje się wątroba, która pomaga w odtruwaniu naszego ciała z toksyn. Mając wszyty Esperal pod skórą i pijąc alkohol, toksyny które muszą wydostać się z organizmu, są gromadzone. Pojawiają się więc bardzo nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego, takie jak nudności, wymioty, a także silny ból głowy, drżenie mięśni oraz niepokój. Dodatkowo można odczuć kołatanie serca oraz niektóre osoby czują silny lęk. Wszystkie te objawy mają zniechęcić do dalszego picia. Jest to prewencja w leczeniu alkoholizmu, która pozwoli na utrzymanie trzeźwości, a także sprawi, że znacznie łatwiejsze będzie leczenie alkoholizmu. Zabieg jest wykonywany za zgodą pacjenta i nie wymaga wielu przygotowań. Trwa jedynie 30 minut. Przed wszyciem Esperalu pacjent jest uświadamiany co do wszystkich skutków ubocznych, jakie mogą pojawić się w związku z wypiciem alkoholu, mimo posiadanej wszywki alkoholowej. Esperal nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pozwala on na utrzymanie trzeźwości oraz uniemożliwia powrót do dawnych, zgubnych nawyków. Jest to pierwszy krok w podjęciu decyzji o leczeniu alkoholizmu. Esperal działa przez około 2 lat. Przez ten czas uwalnia się tylko w momencie, kiedy w organizmie znajduje się alkohol. Lekarz informuje pacjenta o tym, które leki są niewskazane właśnie ze względu na występowanie w nich alkoholu. Lek Esperal nie daje innych skutków ubocznych. Jest on umieszczany pod skórą w niewidocznym miejscu, najczęściej na łopatce. Dzięki niemu znacznie łatwiej jest pozbyć się ciągłej chęci picia oraz odstawić szkodliwy nałóg. Wraz z terapią, w tym spotkaniami grupowymi, może bardzo pomóc i sprawić, że nie będziemy musieli sięgać po używkę.
Najczęstsze mity o Esperalu
Wiele osób obawia się, że po wszyciu Esperalu można umrzeć w momencie, kiedy napijemy się alkoholu. Jest niewielka szansa na to, że Esperal doprowadzi do zgonu i zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli przed wszyciem Esperalu lekarz pozna wszystkie nasze choroby oraz leki, które bierzemy na co dzień, będzie wiedział, czy taki zabieg jest dla nas bezpieczny. Również narosło wiele mitów na temat tego, że po wszyciu Esperalu nie można pić alkoholu do końca życia, a także że przeszkadza on w codziennym funkcjonowaniu. Wszystkie te nieprawdziwe informacje sprawiają, że niewiele osób decyduje się na wszywkę alkoholową. Również nieprawdziwa informacją jest ta, jakoby Esperal mógł być wszyty bez zgody osoby, która ma być poddana zabiegowi.
Wszystkie te mity biorą się z niewiedzy oraz strachu przed samym lekiem. Na szczęście lekarze wciąż przekonują, że odpowiednio zastosowany lek Esperal, wraz z terapią psychologiczną, pozwoli na skuteczne wyleczenie się z nałogu alkoholowego.