Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. W przypadku kobiet i mężczyzn występują pewne różnice anatomiczne i czynnościowe związane z funkcją płciową. U mężczyzn końcowa część układu moczowego stanowi wspólną drogę razem z układem rozrodczym. Prawidłowa funkcja układu moczowego jest niezbędna do życia. W przypadku jego niewydolności konieczne są regularne dializy, tak by oczyszczać organizm z nadmiaru wody i toksycznych substancji.
Jak zbudowany jest układ moczowy?
Nerki o kształcie fasoli i wielkości około 10 cm znajdują się z tyłu tułowia po obu stronach kręgosłupa. Od nich odchodzą moczowody, czyli dwie wąskie rurki, którymi mocz spływa z nerek do pęcherza moczowego. Wypełnienie pęcherza i rozciągnięcie jego ścian powoduje pojawienie się potrzeby oddania moczu, który wypływa przez cewkę moczową. U kobiet jej ujście znajduje się powyżej wejścia do pochwy, u mężczyzn na końcu penisa.
Jak dbać o układ moczowy kobiet?
Wiele kobiet boryka się z przewlekłymi infekcjami układu moczowego. U młodych dziewczynek może to być spowodowane dysfunkcjami anatomicznymi. W przypadku nastolatek i kobiet najczęstszą przyczyną jest aktywność seksualna. Budowa anatomiczna cewki moczowej, która jest krótka i znajduje się tuż powyżej wejścia do pochwy, sprzyja infekcjom. Odpowiednia profilaktyka zakażeń pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Po każdym stosunku należy oddać mocz, najszybciej jak to możliwe. Pozwala to na mechaniczne wypłukanie bakterii, które mogły dostać się do cewki moczowej. Następnie można spłukać srom wodą.
Profilaktyka zakażeń to również dbałość o higienę, jednak nieprzesadna. Okolica ujścia układu moczowo-płciowego posiada własną florę mikrobiologiczną, która chroni przed rozwojem infekcji. Do mycia stosujemy łagodne produkty, którymi obmywamy wargi sromowe większe oraz przestrzeń między nimi a wargami sromowymi mniejszymi. Unikamy wprowadzania preparatów myjących do przedsionka pochwy i samej pochwy. Nosimy przewiewną bawełnianą bieliznę. Pamiętajmy o wykonywaniu cytologii i regularnych wizytach u ginekologa.
Jak dbać o układ moczowy mężczyzn?
Układ moczowy mężczyzn jest mniej narażony na infekcje, jednak i one się zdarzają. Mogą również zająć gruczoł krokowy otaczający cewkę moczową, którego kanaliki uchodzą do niej. U mężczyzn oprócz odpowiedniej higieny szczególne znaczenie dla układu moczowo-płciowego ma noszenie luźnej bielizny, która zapewnia dostęp powietrza i swobodny przepływ krwi. Częstym schorzeniem dotykającym starszych mężczyzn jest łagodny przerost prostaty, który bezpośrednio wpływa na układ moczowy. Powoduje utrudniony wypływ moczu przez cewkę moczową, oddawanie moczu przerywanym strumieniem i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
Na rynku dostępne są leki bez recepty, takie jak Prostamol Uno, które łagodzą pojawiające się wraz z wiekiem objawy. Tak jak w przypadku kobiet, należy również pamiętać o profilaktyce i wykonywaniu regularnych badań. U mężczyzn badamy PSA z krwi żylnej, którego podwyższony poziom może świadczyć o rozwijającym się nowotworze prostaty oraz co miesiąc palpacyjnie badamy jądra.