Polecana w masowych mediach witamina liposomalna przykuła naszą uwagę. Co kryje się pod tą mądrze brzmiącą nazwą? O witalnych właściwościach witaminy C nie trzeba nikomu opowiadać – jest niezwykle ważna w wielu aspektach zdrowia, zwłaszcza, że człowiek jako jeden z niewielu ssaków nie potrafi syntetyzować jej samodzielnie. Zasięgnęliśmy języka ekspertów z dziedziny farmacji, poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto zainwestować w witaminę liposomalną, kosztem klasycznej wersji kwasu askorbinowego?
Liposomalna witamina C – synonim skuteczności
Pierwszą zaletą witaminy liposomalnej jest jej piekielnie wysoka przyswajalność. Kwas askorbinowy w tej formie potrafi być wchłaniany ze skutecznością nawet około 90% – czyli niemal cała dawka przyjmowanej witaminy liposomalnej trafia do naszego krwiobiegu. Dla porównania, klasyczna witamina C trafia tam jedynie ze sprawnością 50-60%. Czyli około połowa łykanej w kapsułkach witaminy zostaje zniszczona przez kwasy i enzymy naszego układu trawiennego.
W czym tkwi haczyk? Musieliśmy odrobić krótką pracę domową z biologii, by zrozumieć fenomen witaminy liposomalnej. Otóż budowa otoczki, w której zamknięta jest skoncentrowana dawka kwasu askorbinowego, składa się z fosfolipidów, czyli mikro sfer tłuszczowych. Witamina liposomalna jest w takiej formie odporna na kwasy trawienne i enzymy. Oznacza to, że trafiając przez przełyk do układu pokarmowego przechodzi przezeń bez szwanku, bez strat trafia do wątroby, skąd dystrybuowana jest do krwiobiegu praktycznie w takiej ilości, jak pierwotnie.
Fosfolipidy, tworzące osłonkę witaminy liposomalnej mają budowę bardzo bliską błonie komórkowej. To także nie pozostaje bez znaczenia w kwestii wchłanialności. Niekiedy pęcherzyki fosfolipidowe łączą się bezpośrednio z komórkami w organizmie, a one bezpośrednio korzystaj w ten sposób z witalnych właściwości kwasu askorbinowego.
Fot. Sklep ekologiczny z witaminami: www.ekoflos.pl/186-liposomalne-witaminy
Liposomalna witamina C z korzyścią dla zdrowia
To, że witamina C jest zdrowa tak w leczeniu jak i profilaktyce to niepodważalny fakt. Jednak w chwilach, gdy nasz organizm potrzebuje większej ilości kwasu askorbinowego (podczas stanu zapalnego nawet do 1g na godzinę), musimy uświadomić sobie, że wysoka efektywność wchłaniania witaminy lisposomalnej jest szalenie ważna. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że fosfolipidalna osłonka witaminy liposomalnej zostaje nietknięta przez soki trawienne. Kwas askorbinowy nie przedostaje się do żołądka i nie powoduje jego słabszej kondycji. Również zapobieganie wydostawania się witaminy C w jelitach daje dobry efekt, gdyż nie zatrzymuje się wtedy woda.
Przez wysoką wchłanialność witaminy liposomalnej, należy dawkować ją z dużą kontrolą, małymi krokami zwiększając ilość od około 100 mg w górę. Przy wysokim zapotrzebowaniu organizmu na kwas askorbinowy, dzienne dawki mogą dochodzić nawet do 3g. Wyjątkowo dawka ta może zostać zwiększona, a dzięki właściwościom witaminy liposomalnej nie uszkodzi to układu pokarmowego.