Wanny łazienkowe. Czy w czasach pryszniców wciąż warto je mieć?

Kiedyś wanna znajdowała się w każdym polskim domu. Mało kto słyszał za to o prysznicach. Ten stan rzeczy uległ zmianie i dziś jest niemal nie do pomyślenia, by w łazience nie było możliwości wzięcia szybkiego prysznica. Rezygnuje się natomiast z wanien, co pod wieloma względami jest jak najbardziej słuszne. Jakie są jednak wady i zalety obu rozwiązań i czy rzeczywiście warto przedkładać jedno ponad drugie?

---REKLAMA ---

Prysznice i ich zalety

Prysznice łazienkowe zasłynęły przede wszystkim dzięki swoim ekonomicznym walorom. W dzisiejszych czasach, gdy ekologia odgrywa większą rolę niż kiedykolwiek wcześniej, temat oszczędzania wody jest na ustach wszystkich. Nic więc dziwnego, że natryski stały się powszechnie wybieranym rozwiązaniem. Pozwalają umyć się w zdecydowanie mniejszej ilości wody niż podczas brania kąpieli w wannie. W oczywisty sposób oszczędza się na tym pieniądze, a nie bez znaczenia jest również czas, którego dziś – przy bardzo szybkim tempie życia – ma się przecież po prostu mniej.

Zalety wanien

Wanny łazienkowe stanowią dziś poniekąd wyznacznik luksusu. Oczywiście nie jest to element, na który większość ludzi nie może sobie pozwolić, lecz na pewno też nie rozwiązanie dla każdego. Przede wszystkim na wannę trzeba mieć miejsce. Gdy już się je ma, można brać długie, relaksacyjne kąpiele, których nie zastąpi nigdy żaden prysznic. To możliwość wypoczynku i regeneracji sił oraz ogrzania organizmu.

Wszystko ma swoje wady

Zalety obu rozwiązań można mnożyć, lecz najczęściej o naszym wyborze zdecydują ich wady. Jak wspominaliśmy wyżej, wanna stworzona jest jedynie dla tych, którzy mają na nią odpowiednio dużo miejsca. W mieszkaniach w blokach częściej spotkamy się z samymi prysznicami. Trudno się dziwić – zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Przewagę prysznica widać też w argumentach mówiących o higienie obu rodzajów kąpieli – zdecydowanie zdrowsze jest dla nas mycie pod bieżącą wodą. Natrysk nigdy jednak nie pozwoli nam zrealizować marzeń o romantycznej kąpieli we dwoje, dryfujących płatkach róż i domowym spa. Coś za coś.

Wanna czy prysznic?

Rozstrzygnięcie tego dylematu może być prostsze, niż się wydaje. Jeśli tylko pozwala nam na to metraż łazienki, warto połączyć oba rozwiązania i zamontować wannę z prysznicowym wyposażeniem. Wtedy możliwe będzie skorzystanie z tej funkcji, której potrzebujemy w danej chwili. Odpowiednie uchwyty, kotara bądź kabina, słuchawka prysznicowa, a może nawet deszczownica – jeśli zainstalujemy je w obrębie wanny, spokojnie możemy korzystać na co dzień z natrysku, a gdy najdzie nas ochota – wziąć relaksującą kąpiel.

REKLAMA