Choć zimowy krajobraz jest piękny, a dzieci cieszą się, bo mogą zjeżdżać na sankach i lepić bałwana, śnieg i lód mają swoje wady. Chodzi o śliskie chodniki, na których bardzo łatwo stracić równowagę i się przewrócić. Dlatego warto wiedzieć, co grozi za nieodśnieżenie chodnika, do kogo należy obowiązek jego odśnieżania i kiedy nie musi tego robić osoba prywatna.
Odśnieżanie chodnika – na kim spoczywa ten obowiązek
Jak możemy przeczytać w artykule 5. ustawy z 1996 r. Jego zapisy dotyczą tego, by chodnik wzdłuż posesji był czysty. Nie dotyczy to jednak jedynie śniegu, ale także błota oraz innych zanieczyszczeń, które mogą być niebezpieczne dla pieszych, doprowadzając do upadku. Warto wiedzieć, że taki obowiązek mają zarówno właściciele, jak i współwłaściciele i zarządcy nieruchomości.
Kiedy właściciel nieruchomości musi odśnieżyć chodnik, a kiedy nie – przykład
Kiedy chodnik znajduje się od razu obok domu, obowiązek jego odśnieżania spoczywa na właścicielu, współwłaścicielu lub zarządcy posesji. Jeśli jednak nieruchomość jest oddzielona pasem zieleni, obowiązek odśnieżania spoczywa na władzach gminy. Dotyczy to zatem sytuacji, kiedy w pobliżu nieruchomości znajduje się parking lub przystanek (autobusowy, tramwajowy), a miejsce to jest wyraźnie oznaczone i wydzielone.
Nieodśnieżony chodnik – konsekwencje
Co grozi za nieodśnieżenie chodnika? Odpowiedź znajduje się w artykule 117. Kodeksu wykroczeń. Wynika z niej jasno, że osoba, na której spoczywa obowiązek zachowania czystości wokół posesji, nie stosuje się do tego nakazu, może otrzymać upomnienie lub mandat, sięgający nawet 1500 zł. Za pierwsze tego typu wykroczenie otrzymuje się najczęściej pouczenie. W przypadku gdy sytuacja się powtarza, raczej nie uniknie się kary pieniężnej. Co więcej, jeśli w wyniku nieodśnieżonego chodnika, ktoś poślizgnie się i dozna uszczerbku na zdrowiu, poszkodowany może domagać się odszkodowania przed sądem cywilnym. Taka osoba może domagać się zadośćuczynienia za leczenie i rehabilitację, a jeśli w wyniku poniesionych obrażeń nie będzie zdolna do pracy, może wnioskować o rentę.
Nieodśnieżenie chodnika – podsumowanie
Nieodśnieżony, oblodzony chodnik to realne zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych. Warto więc mieć świadomość, kto odpowiada za odśnieżanie danego terenu. W przypadku właścicieli nieruchomości dobrym rozwiązaniem może okazać się sprawdzone ubezpieczenie domu z rozszerzeniem – OC w życiu prywatnym. Przy braku należytego odśnieżania chodników, grozi nam nie tylko ryzyko upadku i kontuzji, lecz także prawne konsekwencje. Prawo często nakłada obowiązek utrzymania porządku na właścicieli nieruchomości, co oznacza, że zaniedbanie obowiązków związanych z odśnieżaniem może skutkować karą finansową. Warto zatem nie tylko dbać o bezpieczeństwo przechodniów, ale również chronić się przed ewentualnymi konsekwencjami prawno-finansowymi poprzez odpowiednie zabezpieczenie ubezpieczeniowe.