W przemyśle i w zastosowaniu domowym

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w różnych branżach jest stal nierdzewna. Przede wszystkim doceniane są jej bardzo dobre własności korozyjne. Dlatego właśnie popularna nierdzewka jest stosowana w przemyśle spożywczym, chemicznym, urządzeniach RTV i AGD oraz w mechanice.

  1. Jakie są zalety stali nierdzewnej?
  2. Stal nierdzewna w przemyśle
  3. Nierdzewka w domu

Jakie są zalety stali nierdzewnej?

Poza tym że stal nierdzewna https://virgamet.pl/1-4563-x1nicrmocu31274-alloy-28-uns-n08028-stal-nierdzewna jest odporna na działanie korozji, wykazuje również szereg  walorów użytkowych. Dlatego właśnie spotkać się można z różnymi jej formami począwszy od narzędzi, poprzez kątowniki, na blachach skończywszy. Poza tym szczególnie chętnie po produkty wykonane ze stali nierdzewnej sięga przemysł spożywczy. Najczęściej ma ona zastosowanie przy przechowywaniu i transporcie żywności. Przede wszystkim stal (tak jak szkło i wybrane tworzywa sztuczne) jest higieniczna, nietoksyczna i estetyczna i dlatego właśnie jest dopuszczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Stal nierdzewna w przemyśle

Ten materiał jest wykorzystywany również przy produkcji energii, ale najczęściej sięga po niego branża samochodowa. Ze stali nierdzewnej wykonywane są rury wydechowe i katalizatory, które muszą spełniać surowe normy, a z drugiej strony powinny świetnie wyglądać. Poza tym na co dzień stykamy się z tym materiałem w budownictwie. Ze stali produkowane są balustrady, osłony kolumn, profile okienne czy kabiny wind. Jej dekoracyjny wygląda doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy i w wielu aspektach stają się charakterystycznym wyróżnikiem stylu.

Nierdzewka w domu

Stal nierdzewna jest praktyczna, wytrzymała, estetyczna i wystarczy spojrzeć na swój dom, by zobaczyć, że otacza nas na każdym kroku. To z nierdzewki zrobione są okapy, kuchenki, piekarniki, garnki czy sztućce. Coraz częściej staje się konstrukcją lamp i innych domowych elementów. Jest wyróżnikiem nowoczesnego stylu, świetnie wygląda, nie ulega upływowi czasu ani niekorzystnym warunkom i pomimo wszystko łatwo utrzymać ją w czystości. Im bardziej jest popularna, tym jej cena spada, a atrakcyjne rzeczy stają się dostępne dla wszystkich.

W zastosowaniach domowych wykorzystuje się stale o strukturze martenzytycznej. Mają one wysoką odporność na ścieranie i najczęściej znajdziemy ją w ostrzach noży. Poza tym stal o strukturze ferrytycznej jest odporna na korozję, więc w gastronomii sprawdzi się na przykład na blatach kuchennych i w ich elementach. Jest wykorzystywana również w produkcji zlewozmywaków, garnków i patelni oraz zmywarek i chłodziarek.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments