Życie bez telewizora byłoby nudne – jest to sprzęt obecny niemal w każdym gospodarstwie domowym. Współczesne modele oferują szereg przydatnych funkcji – smart TV przypomina komputer z dedykowanym systemem operacyjnym. Klienci serwisów RTV to najczęściej właśnie posiadacze telewizorów, a nowe technologie wiążą się z większą liczbą potencjalnych usterek. Sprawdź, jakie awarie najczęściej dotykają telewizory i jakie mogą być ich przyczyny.
Awaria telewizora – typowe uszkodzenia
Martwe piksele, awaria podświetlenia matrycy, brak ostrości obrazu, samoczynne włączanie lub wyłączanie się telewizora – to kilka przykładów problemów, z którymi zgłaszają się właściciele telewizorów. Często słyszy się, że koszty naprawy są nieopłacalne i przewyższają cenę nowego urządzenia. Prawda jest jednak taka, że najpierw zawsze należy zdiagnozować problem i znaleźć dokładną przyczynę usterki – tylko wtedy możemy stwierdzić z całą pewnością, ile wyniosą koszty naprawy. W wielu przypadkach usunięcie awarii będzie polegało tylko na wymianie jakiejś niedrogiej części czy nawet na zmianie ustawień i dostosowaniu regulacji. Warto zatem udać się do profesjonalnego serwisu i poprosić o zlokalizowanie awarii – a to, czy naprawa będzie opłacalna, uzależnione jest od charakteru usterki.
Brak obrazu w telewizorze – sprawdź okablowanie, zresetuj TV
Brak obrazu w telewizorze to jedna z najbardziej oczywistych awarii dotyczących tych urządzeń. W pierwszej kolejności możesz sprawdzić, czy problemu nie da się usunąć, wykonując najprostsze czynności. Winnym tej sytuacji może być jeden z kabli – HDMI, SCART/EURO, kabel od dekodera czy anteny – sprawdź, czy wszystkie kable są prawidłowo podłączone i czy nie uległy uszkodzeniu. Zwróć również uwagę na przewód zasilający – jego uszkodzenie bądź nieprawidłowe wpięcie może objawiać się pojawianiem i zanikaniem obrazu. Jeżeli powyższe kroki nie pomogły – przeprowadź pełny reset telewizora; sprawdź w instrukcji swojego urządzenia, jak to dokładnie zrobić. Inną przyczyną może być również zwarcie w telewizorze – tutaj konieczna będzie pomoc specjalisty.
Może się również zdarzyć, że czarny ekran telewizora wynika tak naprawdę z usterki innego urządzenia. Warto sprawdzić, czy źródło sygnału działa w sposób prawidłowy i czy nie uległo ono uszkodzeniu. Jeżeli aktualnie Twój telewizor podłączony jest do dekodera, sprawdź, czy czarny ekran będzie również występował po jego odłączeniu.
Pionowe paski na ekranie – o czym mogą świadczyć?
Pionowe paski pojawiające się na ekranie to bardzo uciążliwy problem dotyczący wielu użytkowników telewizorów. Jeżeli wykluczymy nieprawidłowe ustawienia oraz nieaktualne oprogramowanie, a także upewnimy się, że kable są prawidłowo podłączone i nieuszkodzone – być może problem dotyczy matrycy. Może ona ulec uszkodzeniu wskutek zalania – jest to tak wrażliwy element, że wcale nie potrzeba dużej ilości płynu, aby doszło do awarii. Użycie zbyt dużej ilości płynu do czyszczenia oraz inne zawilgocenia bardzo źle wpływają na matrycę.
Inne możliwe przyczyny usterki matrycy:
- zimne luty,
- zaśniedziałe styki,
- przepalenie układów sterujących,
- uszkodzenia mechaniczne,
- uszkodzenia inwertera matrycy.
Awaria podświetlenia matrycy – objawy
Migotanie, brak podświetlenia lub podświetlenie na różowo – takie symptomy mogą świadczyć o awarii podświetlenia matrycy. Warto zaznaczyć, że w przypadku takiej awarii konieczne będzie rozkręcenie całego sprzętu – nie warto tego robić we własnym zakresie, ponieważ grozi to większymi uszkodzeniami i kosztami. Szczególnie wrażliwa jest tutaj matryca oraz taśmy, które łączą ją ze sprzętem. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z usług serwisu – wtedy możemy mieć pewność, że zostanie postawiona trafna diagnoza, a usterka zostanie usunięta w sposób bezpieczny, bez narażania innych wrażliwych elementów.
Inne typowe usterki telewizorów
Niemożność skonfigurowania telewizora, dziwne szumy czy problemy z zarządzaniem mogą świadczyć o usterce dotyczącej płyty głównej. Bardzo często zdarzają się różnego rodzaju zakłócenia – szumy, linie, rozmyty obraz. Może to wynikać z nieprawidłowego sygnału (warto skontaktować się z dostawcą), a w przypadku starszych modeli telewizorów (chociaż te nowsze również czasami są na to narażone) za takie zakłócenia mogą być odpowiedzialne inne urządzenia: odkurzacz, komputer, kuchenka mikrofalowa itp. Uszkodzenie modułu T – Con może z kolei objawiać się samoistnym wyłączaniem lub włączaniem się urządzenia.
Nie sposób wymienić wszystkich możliwych przyczyn awarii telewizorów. Niezależnie od rodzaju usterki, nie należy jej bagatelizować – prowadzi to do pogłębienia problemu i zwiększenia wydatków. Jeżeli masz problem ze swoim telewizorem – skontaktuj się z naszym serwisem. Specjalizujemy się w naprawach telewizorów, mamy duże doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt. Zawsze służymy poradą i pomocą – podpowiemy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku Twojego telewizora.