Pobranie komórki jajowej to jeden ze sposobów na zachowanie płodności. Zabieg jest poprzedzony stymulacją hormonalną i przeprowadza się go zwykle w znieczuleniu ogólnym. Po pobraniu komórki poddaje się witryfikacji, czyli zamrożeniu.
Zamrożenie komórki jajowej a zachowanie płodności
Pobranie komórek jajowych, a następnie ich zamrożenie umożliwia zachowanie płodności i daje szansę na szczęśliwe rodzicielstwo w przyszłości. Rozwiązanie polecane jest osobom, które z dowolnych powodów chcą odłożyć starania o dziecko na później lub obawiają się o swój stan zdrowia (na przykład cierpią na choroby zagrażające płodności). Zamrożenie jajeczek zaleca się w szczególności kobietom, które planują w najbliższym czasie leczenie onkologiczne. Leki stosowane w leczeniu raka mają bardzo negatywny wpływ na funkcje rozrodcze.
Jeszcze przed pobraniem komórki – wizyty kwalifikacyjne i stymulacja hormonalna
Każda pacjentka, która decyduje się na pobranie i zamrożenie swojej komórki jajowej, przechodzi proces kwalifikacyjny. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza wywiad ogólny. Następnie zespół medyczny wykonuje zestaw badań, który pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjentki. Przy braku przeciwwskazań, kobieta może zacząć przygotowania do zabiegu. Należy do nich między innymi stymulacja hormonalna, która ma na celu pobudzenie jajników i zwiększenie liczby komórek jajowych. Stymulacja hormonalna trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.
Zabieg pobrania materiału genetycznego kobiety
Zabieg pobrania komórek odbywa się w dniu cyklu wyznaczonym przez lekarza, Na wizytę kobieta powinna zgłosić się na czczo – niewskazane jest jedzenie i picie przez około 6 godzin przed zabiegiem. Pobranie komórek odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Specjalista pobiera płyn pęcherzykowy, w którym znajdują się komórki jajowe. Cały zabieg trwa około 15-20 minut.
Witryfikacja, czyli zamrożenie komórek jajowych
Po pobraniu komórki zostają przygotowane w laboratorium embriologicznym, a następnie poddane witryfikacji, czyli zamrożeniu. Pobrane i zamrożone komórki jajowe można przechowywać przez wiele lat – nie stosuje się żadnych limitów. Możliwa jest także witryfikacja zarodków, czyli połączonych komórek płciowych kobiety i mężczyzny.