Wciąż rozwijający się handel, import oraz eksport oraz nowo budowane centra handlowe potrzebują operatorów wózków widłowych, gdyż maszyny te są niezbędne do transportowania produktów. Wzrastające zapotrzebowanie na nowych pracowników tworzy popyt na nowe miejsca szkoleń, które stają się dla siebie coraz bardziej konkurencyjne.
Kto może zapisać się na kurs?
Operatorem wózka widłowego może zostać każda osoba, która ukończyła osiemnaście lat i ma wykształcenie co najmniej podstawowe. Niezwykle ważny jest dobry ogólny stan zdrowia przyszłego operatora oraz pełna sprawność psychoruchowa. Na kurs nie dostaną się osoby z poważnymi chorobami psychicznymi, dużą wadą wzroku, uszkodzonym słuchem lub ograniczoną sprawnością psychoruchową.
Czy do otrzymania uprawnień potrzebny jest kurs?
Krótko mówiąc – nie. Uprawnienia do jazdy wózkami widłowymi otrzymuje osoba, która zda egzamin przed Komisją Dozoru Technicznego. Jeżeli jednak osoba ta nie zdecyduje się na kurs musi samodzielnie wykonać badania lekarskie, uiścić opłatę egzaminacyjną oraz zorganizować sprzęt dopuszczony do użytkowania oraz miejsce umożliwiające przeprowadzenie egzaminu. Kurs na wózki widłowe Katowice zapewnia te wszystkie rzeczy, więc wiele osób decyduje się na skorzystanie z takiego kursu zapewniając sobie nie tylko dużą dawkę wiedzy oraz praktyki, ale również zapominając o samodzielnym organizowaniu egzaminu.
Rodzaje uprawnień
Urząd Dozoru Technicznego wyszczególnia trzy główne grupy uprawnień pozwalających na obsługę wózków widłowych:
1) I WJO – kategoria nadrzędna – dają możliwość obsługi wszystkich wózków widłowych wraz ze specjalistycznymi
2) II WJO – zdecydowanie węższa i bardziej ograniczona kategoria, która umożliwia jedynie obsługę wózków widłowych jezdniowych
3) III WJO – najwęższa z kategorii pozwala na obsługę wózków widłowych jezdniowych, ale tylko takich, które nie wymagają przebywania w nich lub na nich – są to więc jedynie wózki bez kabiny i platformy, a jedynie z rączką lub kierownicą sterującą.