Pan Michał jechał odwiedzić chorego przyjaciela. Tak martwił się losem bliskiego znajomego, że nie zauważył wyjeżdżającego zza zakrętu auta. Szczęście, że skończyło się zaledwie na drobnej stłuczce. I to takiej, której koszty naprawy obu aut pokryje w całości ubezpieczyciel. Bo Pan Michał ma pakiet aktualnych ubezpieczeń.
Każdy musi mieć ubezpieczenie
Jak podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, tylko w lutym 2016 roku w całej Polsce zarejestrowanych zostało blisko 104,5 tysiąca samochodów osobowych. I ta liczba jest mniej więcej stała każdego miesiąca. Co więcej, każdy kto ma samochód jest zobowiązany wykupić raz w roku przynajmniej jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych. Szukając ofert warto więc znać możliwości, by jak Pan Michał, nie ponieść kosztów naprawy samochodów.
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
Utarło się, że ilu ubezpieczycieli, tyle ofert. Przeżyjmy się jednak tym najczęściej wybieranym przez kierowców.
- OC (odpowiedzialność cywilna). Tego rodzaju ubezpieczenie komunikacyjne – jako jedyne z resztą – jest w naszym kraju absolutnie obowiązkowe, a jego brak jest karany. Pokrywa jedynie straty ofiary zdarzenia drogowego. Nie wesprze więc kierowcy z którego winy doszło do stłuczki.
- AC (autocasco). Jeśli kierowcy zdarzy się wypadek lub stłuczka z jego własnej winy, to nie zostanie z problemem sam.
- NNW kierowcy i pasażera. Ubezpieczyciel wypłaca dodatkowe środki poszkodowanym, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu. Lub rodzinom ofiar śmiertelnych wypadków.
- Minicasco. Wypłacane jest wtedy, gdy auto zostało ukradzione lub uszkodzenie przewyższa 70 procent wartości auta.
- Samochód zastępczy. W razie wypadku ubezpieczony ma zagwarantowane auto na koszt ubezpieczyciela. W rozszerzonym wariancie polisa obejmuje nie tylko Polskę, ale i kraje Europejskie
- Autopomoc. Usługa typu assistance. W najbardziej podstawowym wariancie to usługa holowania uszkodzonego auta do warsztatu na koszt ubezpieczyciela. Wariant premium obejmować może nawet pokrycie kosztów noclegu ubezpieczonego w najbliższym hotelu.
- Ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za bagaż całkowicie lub częściowo zniszczony w wypadku samochodowym
- Auto Szyby. Obejmuje wymianę lub naprawę szyb w aucie, uszkodzonych podczas m.in. pożaru, wandalizmu, wypadku.
Które ubezpieczenie komunikacyjne jest najlepsze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najlepsze będzie to, które najlepiej chroni interesy ubezpieczanego. A te mogą być różne. Dlatego wybór to kwestia indywidualna.
Kierowcy, którzy mają problem z dokonaniem wyboru powinni skontaktować się z ekspertami. Konsultanci mtu24.pl czekają na kontakt pod numerem tel. 801 333 222.