Tymianek, poza tym, że wykorzystywany jest jako aromatyczna przyprawa do wielu potraw, posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z tych względów, oprócz gastronomii, znajduje także zastosowanie w kosmetyce oraz medycynie naturalnej. W tym artykule można znaleźć przydatne informacje dotyczące tego, na jakie dolegliwości warto stosować tymianek i w jakiej formie go przyjmować.
Właściwości i zastosowanie tymianku
To znane, głównie w charakterze przyprawy, ziele, pochodzi z terenów leżących nad basenem Morza Śródziemnego, ale uprawiany jest także w Polsce – kwitnie od czerwca do września. Jego wyrazisty, wręcz ostry zapach, stanowi świetne uzupełnienie potraw mięsnych, a także zup, sosów i sałatek. Poza niebywałym aromatem, znany jest także ze swoich prozdrowotnych właściwości, które wykorzystywano już w czasach starożytnych. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, a także wiele minerałów: żelazo, selen, magnez, wapń, fosfor, cynk, miedź, mangan, oraz potas. Roślina jest także źródłem olejku eterycznego – tymolu, dzięki któremu wykazuje działanie wykrztuśne, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Połączenie takich składników sprawia, że tymianek ma bardzo szerokie zastosowanie:
- wspomaga leczenie nieżytu gardła i krtani,
- usprawnia procesy trawienne, dlatego często dodawany jest do ciężkostrawnych potraw,
- pomaga w zwalczaniu łupieżu, problemu przetłuszczających się włosów i może zapobiegać ich wypadaniu,
- wspomaga higienę jamy ustnej i łagodzi podrażnienia powstałe w jej obrębie (ze względu na działanie antyseptyczne),
- stosowany miejscowo w postaci olejku, łagodzi bóle nerwowe, reumatyczne, mięśniowe i stawowe,
- działa oczyszczająco i odkażająco, dlatego jest także składnikiem kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej.
W jakiej postaci warto go przyjmować
W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, tymianek wykorzystywany jest jako składnik syropów, pastylek do ssania, tabletek i środków przeznaczonych do inhalacji – wykazuje działanie wykrztuśne. Można go także pić w formie naparu, co świetnie wspomaga procesy trawienia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, pojawia się w płynach do płukania jamy ustnej, które odświeżają oddech, a także pielęgnują dziąsła (np. http://efektdentoseptu.pl ). Żel do mycia twarzy na bazie wyciągu z tymianku działa także kojąco na wypryski.
Jak widać, ziele to ma szerokie zastosowanie, dlatego w zależności od formy oraz połączenia z innymi roślinami i składnikami, przynosi ukojenie w wielu dolegliwościach.