Diatermia krótkofalowa stosowana jest z powodzeniem w fizykoterapii od ponad 70 lat. Możliwość wytworzenia ciepła głęboko w tkankach, gdzie nie dociera promieniowanie podczerwone i inne rodzaje powierzchniowego stosowania ciepła sprawiła, że diatermię od początku wykorzystywano w leczeniu chorób mięśni szkieletowych i stawów, a więc stawów, których leczenie obejmuje zwiększenie przepływu krwi i inne zmiany związane z przegrzaniem tkanek.
W zależności od rodzaju metody leczniczej, aparaty do diatermii oddziaływają na organizm w postaci:
- prądu wielkiej częstotliwości – diatermia chirurgiczna – im większy opór tym tkanki, tym więcej wydzielanego ciepła (koagulacja)
- pola elektrycznego wielkiej częstotliwości – metoda kondensatorowa diatermii – polaryzacja elektronowa, jonowa i orientacyjna
- pola magnetycznego wielkiej częstotliwości – metoda indukcyjna diatermii, Terapuls
- pola elektromagnetycznego, czyli fal elektromagnetycznych.
Działanie diatermii opiera się na wpływie ciepła na tkanki ustroju. Różnica w stosunku do innych metod ciepło leczniczych polega na tym, że w omawianym przypadku energia termiczna wytwarza się wewnątrz tkanek, więc jest to ciepło endogenne, w odróżnieniu do ciepła egzogennego, dostarczanego do naszego organizmu z zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa mikrofalówka, która podgrzewa jedzenie od wewnątrz.
Do najważniejszych skutków oddziaływania wytworzonego w tkankach ciepła należy zaliczyć:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie ich przepuszczalności,
- zwiększenie przepływu krwi tętniczej,
- przyspieszenie procesów wchłaniania tkankowego,
- przyspieszenie komórkowej przemiany materii,
- obniżenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej,
- działanie przeciwbólowe,
- obniżenie napięcia mięśni.
Diatermia na odchudzanie
Salony odnowy biologicznej często są wyposażone w urządzenia do diatermii. Podgrzewają one skórę do głębokości nawet 5 cm, redukując cellulit i wpływając na zmniejszenie się tkanki tłuszczowej. Fale radiowe rozpuszczają komórki tłuszczowe na udach, plecach, brzuchu i pośladkach.
Przygotowanie do zabiegu przypomina przygotowanie do badania USG. Przez zabiegiem skóra jest tonizowana i oczyszczana. Nakładany jest żel prowadzący. Zabieg jest oczywiści bezbolesny, wyczuwalne jest ciepło dochodzące do 40 stopni Celsjusza, które sprawia wręcz przyjemność.
Efekty zabiegu są długotrwałe, zwłaszcza jeśli wykonamy ich kilka, oczywiście pamiętając przy tym o zdrowej diecie zakładającej deficyt kaloryczny! Koszt zabiegu waha się od kilkudziesięciu do ok. 100 zł.