Tkanina ze sklepu internetowego. Jak uszyć torbę na zakupy?

Foliowe reklamówki szkodzą środowisku. A do tego są płatne. Wyobraź sobie, że każdego dnia do swoich zakupów dokładasz wydatek na plastikową siatkę. Marne 15 groszy. W skali roku jest to kwota rzędu 50 zł. Przez 20 lat uzbiera się z tego 1000 zł.

Te pieniądze lepiej jest wrzucać do skarbonki. Zdecydowanie tańsze i bardziej ekologiczne są siatki materiałowe. Jeśli uszyjesz je własnoręcznie, wybierając spośród pięknych, drukowanych tkanin, mogą stać się ulubionym dodatkiem. Będziesz z nimi wyglądać stylowo i modnie. A do tego nie zajmie Ci to wiele czasu.

Baza torby z tkaniny bawełnianej. 

Torby mogą mieć bardzo różne rozmiary. Skąd masz jednak wiedzieć, czy kawałek materiału po szyciu dekoracyjnych zasłon wystarczy do tego celu? Dobrym wzorcem jest torba o wymiarach 40 na 46 cm. Uszyjesz ją z tkaniny, której szerokość wynosi 44 cm, a długość co najmniej 100 cm. 

Tkaninę trzeba złożyć w połowie dłuższego boku, prawą stroną do wewnątrz. Następnie zszywasz boki szwem prostym. Zadbaj o to, by zabezpieczyć brzegi zygzakiem. Możesz również użyć ściegu owerlokowego lub od razu skorzystać z overlocka, jeśli masz go pod ręką.

Brzegi wokół otworu torby na razie zostaw niezabezpieczone. Zaprasuj je tylko najpierw na 1 cm, a przy drugim złożeniu na 3 cm.

Z czego zrobić ucha do torby?

Najbardziej oczywistą metodą jest uszycie ich z tej samej tkaniny, co korpus torby. Potrzebujesz wtedy dwóch kawałków bawełny o wymiarach 8 na 60 cm. Składasz je na pół, prawa strona do prawej, wzdłuż dłuższego boku. Przeszywasz. Wywijasz powstały tunel na właściwą stronę. Koniecznie zaprasuj ucha już na prawej stronie. Będą się wtedy lepiej układać.

Następnie wkładasz ucha do środka torby i wsuwasz ich końce pod zaprasowanie korpusu. Tak, to wbrew logice. A jednak będzie trzymać się dobrze, więc po prostu to zrób.

Później ucha wyciągasz na zewnątrz i przyszywasz je na górze korpusu torby. W ostatnim kroku pomiędzy górnym i dolnym przeszyciem obu uch tworzysz kwadrat z krzyżem pośrodku. Takie wzmocnienie sprawi, że ucha nie oderwą się od konstrukcji nawet przy dużym obciążeniu.

Czy inne tkaniny także nadadzą się do takiego projektu?

Tak. Próba znalezienia idealnej bawełny w sklepie internetowym czy stacjonarnym nie zawsze kończy się powodzeniem. Zamiast tego możesz wykorzystać len, jeans lub nawet wiskozę. Dopóki przeglądasz ofertę tkanin, jesteś w dobrym miejscu. Dzianiny niezbyt nadają się na torby. Chyba, że lubisz efekt sprężynowania zakupów przy każdym ruchu.

Lubisz oryginalność? Ozdób swoją torbę na kilka sposobów.

Jeśli wybierzesz tkaninę o oryginalnym wzorze, ozdób nie będzie potrzeba. Jednak gładkim torbom na zakupy można łatwo dodać szyku prostymi dodatkami. Aplikacje i łaty to tylko jeden z pomysłów. Na swojej torbie możesz własnoręcznie namalować wzór, stosując pisaki do tkanin. Oprócz tego bardzo dobrze sprawdzają się płaskie naszywki. 

Wszelkie trójwymiarowe elementy, takie jak guziki, kwiaty czy agrafki lepiej sobie odpuścić. Będą haczyć o wszystko wokół. I dodadzą torbie wagi, a przecież nie o to chodzi.

Materiały, nici i niezbędne akcesoria do szycia znajdziesz w Textilhouse.pl. Chodź do nas i sprawdź, czy któraś tkanina rozbudzi Twoją wyobraźnię.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments