Terakota łazienkowa, gres czy glazura – co wybrać?

Materiał zewnętrzny

Urządzając łazienkę w domu, stajemy przed wyborem odpowiednich płytek. O ile design i pomysł na łazienkę to w dużej mierze kwestia gustu, to już rodzaj wybranych przez nas płytek może okazać się niezwykle istotny. Gres, terakota i glazura to częste stosowane materiały do płytek łazienkowych, ale niewiele osób wie, czym się one właściwie między sobą różnią.

1. Terakota – solidna i estetyczna

---REKLAMA ---

2. Wytrzymały gres do zadań specjalnych

3. Delikatna glazura

4. Jakie płytki łazienkowe wybrać?  

Terakota – solidna i estetyczna

Terakotą nazywamy płytki kamionkowe, czyli stworzone z drobnoziarnistej, oczyszczonej gliny. Najczęściej stosuje się ją do podłóg, jednak zdarza się, że traktowane nią są też ściany. Jest bardzo wytrzymała (choć nie aż tak, jak gres) i z tego powodu z powodzeniem stosuje się ją w całym domu, a także na zewnątrz, jest bowiem odporna na mróz. Terakota łazienkowa to świetny wybór dla poszukujących ciekawych wzorów i dość dużej wytrzymałości materiału.

Wytrzymały gres do zadań specjalnych

Gres to płytka ceramiczna. Wytwarzany jest w procesie prasowania pod dużym naciskiem, a następnie wypalania w piecu w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego jest niezwykle wytrzymały. Gres rzadko się niszczy i pęka, jest odporny na niskie temperatury i wilgoć. Występuje w dwóch rodzajach: porcelanowym i technicznym. Świetnie sprawdzi się do wykończenia podłóg. 

Delikatna glazura

Popularna glazura to płytki fajansowe, czyli również ceramiczne, choć wytwarzane w inny sposób niż gres. Materiał ten podobny jest nieco do porcelany i produkowany jest z zanieczyszczonego kaolinu. Są to lekkie, kruche płytki, niezbyt odporne na zniszczenia mechaniczne. Doskonale jednak wytrzymują wysoką wilgotność i środki chemiczne. Nie wolno ich stosować do podłóg czy na zewnątrz budynku, ale na ścianach łazienki czy kuchni sprawdzą się doskonale. Najczęściej zabezpieczane są szkliwem. Są dostępne w praktycznie nieograniczonej ilości wzorów i kolorów i to właśnie to sprawia, że są tak popularne. 

Jakie płytki łazienkowe wybrać? 

Decydując się na materiał na płytki łazienkowe, zwróćmy uwagę na parametry kafelków, niezależnie od tego, z jakiego będą stworzone materiału. Kluczowe parametry to: 

– klasa ścieralności

– nasiąkliwość

– mrozoodporność. 

Do łazienki, podobnie jak na zewnątrz budynku, warto kupić płytki określone jako model antypoślizgowy – dotyczy to oczywiście podłogi, która w łazience często jest mokra i śliska. Na podłogę nie stosujmy glazury. Terakota będzie materiałem całkowicie wystarczającym pod względem wytrzymałości mechanicznej – nie musimy więc decydować się na gres. 

0 0 votes
Oceń wpis
---REKLAMA ---

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments